Siim Sultson • 12 aprill 2010

Vara ajutine ladustamine nõuab täpset nimekirja

"Asjade ladustamisel on väga oluline pakendamine, markeerimine, kaasa pane nimekiri. Pakkelehele märgi, mis õrn, mis hinnaline," loetles KLG Eesti ASi Eesti-siseste projektide juht Halger Sander olulisemaid momente esemete ajutisel ladustamisel.

Kui ajutiselt ladustamisele minev kaup on tehnika või muu õrn ja hinnaline, siis soovitas ta kliendil selle pakendamisest üldse loobuda. Need pakib kolimisfirma ise - siis saavad esemed ümber spetspakendid ja asjade eest vastutab kolija. Lisaks lähevad väärtkaubad ka kindlustamise alla.

Sanderi seletusel kasutavad teenust eraisikud, kes lähevad pikemaks ajaks välismaale või kel on vaja asju kahe kolimise vahel kusagil hoida.

Samas kasutavad teenust ka firmad - kas vahelaona mingi kauba turustamisel või lihtsalt ladustamisel. Teisalt kasutatakse teenust ka pankrotistunud firma vara hoidmiseks enne selle realiseerimist.

Lähtuvalt pandiseadusest on kolimisfirmal õigus maksmata jätmise korral kaupa kinni hoida. "Siiski me pole seda rakendanud, kuid kliendipoolseid varast loobumisi on ette tulnud küll," lisas ta.

Sestap pooldab ta arvete tasumist iga kuu, et ei tekiks aasta või aastate möödudes astronoomilisi võlgnevusi.

Et ladustamise hinda mõjutavad erinevad tegurid, puudub kolimisfirmadel hinnakiri. "Läheneme igale projektile individuaalselt. Hind kujuneb sõltuvalt kauba eripärast, kauba kogusest, ladustamise perioodist, lepingu tingimustest, käsitlemisest." Orienteeruvalt on hind 3-6 krooni kuupmeetrist tööpäeva kohta.

Ava Ekspress OÜ äriklienditeeninduse juht Kuido Kreevs ei suutnud samuti ühtset hinda välja tuua. Hind sõltub ju esemetest, on need siis veinid, maalid, tehnika.

"Ühtset hinda pole, kuid teeme alati hinnapakkumise," lisas ta. Pankrotivara hoiustamisel õiendatakse asju pankrotihalduriga.

Siiski käib tasumine pärast teenuse osutamist.

"On olnud inimesi, kes on ära aastaid ja siis tulevad tagasi, tahavad jalgu alla saada, kuid raha pole. Siis teeme maksegraafiku," selgitas Kreevs. Asjad aga saab klient kohe kätte. Ühelt poolt on tal neid ju vaja, teisalt saab laopinna tühjemaks. Seega pandiõigust maksejõuetuse korral tavapärase lao mõistes ei rakendata.

"Ladustame asju 6 m3 puitkonteineritesse, kuna need hingavad, asjad ei tolmu, keegi ei näe sisse, seega need on turvalised," selgitas ta. Hind on umbes 600-1000 krooni kuus viie kuupmeetri kohta.

Alati on Kreevsi seletusel oluline enne ladustamist näidata esemeid töötajale. Keemiliselt söövitavaid aineid ja plahvatusohtlikuid aineid ei ladustata.

Alved OÜ juhataja Aleksandr Vedom nentis, et kuna neil on ruumi väga vähe, siis klientidele eriti ladustamisteenust ei pakuta. Kuid teenuse osutamisel on hind 15 krooni ruutmeetrist ööpäevas.

Vedomi seletusel lisab probleemi ka see, et tihti klient tuleb ladustama oma asju paariks-kolmeks kuuks, tegelikult aga venib aeg ligi aastaseks.

Kasutame kolimisfirma KLG Eesti ASi teenust, sest meil on aeg-ajalt vajadus teisaldada mööblit kontorist või Elisa esindustest ja hoida seda laos. Me ei pea mõistlikuks ja efektiivseks, et Elisal oleks mööbli tarbeks eraldi ladu.

Kolimisfirmas mööbli hoidmine on meie jaoks väga mugav, sest saame ühest kohast lao- ja transporditeenuse ning töömehed, kes mööbli vajadusel ära viivad ja tagasi toovad. Kolimisfirma hoiab meie mööblit oma laos ning kui meil seda taas vaja läheb, siis transpordib kohale ja töömehed panevad selle ise ka kokku. Näiteks hoiame kolimisfirmas hooajalist mööblit, kontori vaheseinu või esinduste mööblit, mida me praegu ei vaja.

Positiivne on see, et kolimisfirma reageerib väga kiiresti, kuigi etteteatamisajad on sageli lühikesed.

Meie seisukohalt on hea ka see, et KLG Eesti AS on alati valmis mööblit kolima ka töövälisel ajal. Näiteks nädalavahetusel.

Mööblit, mida Elisa enam ei vaja, oleme oksjoni korras müünud ettevõtte töötajatele või firmadele, kes tegelevad kasutatud mööbli müügiga.

Hetkel kuum