Indrek Kald • 31. august 2010 kell 11:01

2011 Tallinna eelarves ka müügi- ja paadimaks, kuigi need kaotatakse

Reformierakonna teatel on Tallinna 2011. aasta linnaeelarve üle 250 miljoni krooni suuruses puudujäägis, sest tulude poolele on planeeritud uuest aastast kaotatav müügi- ja paadimaks.

"Tallinn on 2011. aasta eelarveprojekti tulude poolele prognoosinud müügimaksu laekumisest ligi 250 miljonit krooni," ütles riigikogu rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas. "Linnavalitsus peaks olema teadlik, et järgmise aasta 1. jaanuarist kaotatakse müügi- ja paadimaks kohalike maksude loetelust. Tallinna eelarvesse nendest tulude planeerimine tähendab teadlikku bluffi," märkis ta.

Reformierakondlase Rõivase hinnangul viib linnavalitsuse kiirustamine olukorrani, kus veel enne eelarveaasta algust tuleb välja tulla negatiivse lisaeelarvega.

Linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esimehe Remo Holsmeri sõnul paisutab linn oma tegevuskulusid selle aastaga võrreldes 178 miljoni krooni võrra, 5,8 miljardilt kuue miljardi kroonini.

"Uute laenude võtmise ja vanade tagasimaksmise vahe suureneb ligi 58 miljoni krooni võrra, millega suurendatakse eelarveaasta defitsiiti veelgi. See tähendab, et vastutustundetu raha põletamise poliitika Tallinnas jätkub ning avalike teenuste pakkumiseks jääb üha vähem raha," märkis ta.

Holsmeri ütlusel on linna tegevuskulude eelarve ametite lõikes lahti kirjutamata: iga asutuse taga on number ja pole näha, millele seda kulutatakse.

Reformierakond tõi välja ka investeeringute pideva vähenemise linnaeelarves. "Investeeringud tehakse Tallinnas juba mitmendat aastat lõviosas riigi ja Euroopa Liidu rahade eest – pea pool investeeringute rahast tuleb sealt ning linna enda panust on aasta aastalt vähendatud. Erinevus riigiga on selge – kui riik kärpis kriisi ajal ametnike ja asutuste kulusid, et säilitada ja suurendada investeeringuid tulevikku, siis linn on valinud vastupidise tee – ikka kõigepealt endale palga maksmise, Tallinna TV, kampaania tegemise tee ja alles seejärel linlaste tulevikule mõtlemise tee," rääkis Holsmer.

Linnavalitsus esitas eile volikogu 2011. aasta linnaeelarve, mille kogumahuks on 7,24 miljardit krooni. Eelarvet soovitakse volikogus menetleda kiirkorras ning võtta see vastu septembri keskel.

Hetkel kuum