24. november 2010 kell 13:41

Iirimaa avaldas säästukava aastaiks 2011–14

Iirimaa valitsus teatas, et kahandab järgmise nelja aasta jooksul väljaminekuid viiendiku võrra ning tõstab maksusid. Vastavad meetmed peaksid riigikassasse 15 miljardit lisaeurot.

Sotsiaalfääri kärped saavad olema 2,8 miljardit eurot ja tulumaksu tõstmiselt plaanitakse teenida 1,9 miljardit. Eesmärgiks on viia eelarve puudujääk 2014. aasta lõpuks kolmele protsendile SKPst.

"Need, kes saavad maksta kõige rohkem, ka maksavad kõige rohkem, kuid kedagi ei saa säästa," on kirjas valitsuse poolt täna Dublinis avaldatud säästukavas. "Nende meetmete edasilükkamine viib suurema koormani tulevikus nende jaoks, kes seda kandma peavad."

Riigi jooksvaid kulusid on plaanis vähendada seitsme miljardi euro võrra ning investeeringuid kolme miljardi võrra. Riigiametnike arvu vähendatakse 24 750 võrra. Uute riigiteenistujate palk saab olema 10% väiksem, samuti on plaanis vähendada miinimumpalka, mis on hetkel 8,69 eurot tunnis, ühe euro võrra.

Käibemaks tõuseks 2014. aastal 23 protsendini. Ühtlasi viiakse sisse kinnisvaramaks. Iirimaa ei loobu ettevõtte 12,5protsendilisest tulumaksust, nagu on nõudnud mitmed Euroopa Liidu liikmesriigid.

Valitsus teatas ka, et kaalumisel on mõnede riigivarade müük, et aidata vähendada riigi laenukoormat.

Peaminister Brian Cowen peab nüüd lõpetama kõnelused Euroopa Liidu ja IMFiga, et vastu võtta 85 miljardi euro suurune abilaen.

2011. aasta eelarvekava läheb parlamenti kinnitamiseks 7. detsembril. Cowen on öelnud, et kui eelarve saab kaitstud, on 2011 alguses oodata erakorralisi valimisi.

Majanduskasvuks prognoosib valitsus järgmise nelja aasta jooksul igal aastal keskmiselt 2,7 protsenti.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum