Silvia Kruusmaa • 27. november 2010 kell 16:20

Protestimarss Dublinis

Tuhanded inimesed marssisid läbi Iirimaa pealinna Dublini tänavate, et protestida riigi kärpeplaanide vastu, millega tahetakse säästa 17 miljardit eurot tõstes makse ning kärpides sotsiaalkulusid.

Iiri politsei hinnangul võttis meeleavaldusest osa umbes 50 000 inimest ning seni on see jäänud rahulikuks protestiks, vahendas CNN.

Protestiürituse organiseeris Iiri ametiühingute liit ICTU (Irish Congress of Trade Unions), mis on nimetanud 4aastast säästu- ja maksutõusuplaani metsikuks ja tagurlikuks.

Iiri peaminister Brian Cowen tegi valitsuse plaani avalikuks sel nädalal, et riigi massiivset võlga kontrolli alla saada. IMF lubas hiljuti Iirimaale ka abipaketti.

Riigi säästuplaani järgi kärbitakse 10 miljardi euro ulatuses sotsiaalkulutusi ja 5 miljardit eurot tuleb veel läbi maksude tõstmise. Vähendatakse miinimumpalka ja avaliku sektori palku ning tõstetakse teenuste ja kaupade käibemaksu. Plaan tähendab ka kõrgemat tasu kõrghariduse eest.

Ametiühingud kurdavad, et plaan on ebaausalt fokusseeritud madalapalgalistele töölistele, samas kui suuremate varade omajaid see ei puudu. Samuti leiavad ametiühingud, et säästuplaan ei selgita lahti, kuidas Iiri inimesed peavad kandma pankade suuri võlgu ning ei loo strateegiat uute töökohtade loomiseks.

Hetkel kuum