Sirje Rank • 21. jaanuar 2011 kell 9:36

Iirimaalt on taas alanud massiline väljaränne

Iirimaa juhtiva mõttekoja ESRI värske prognoosi järgi lahkub majandus- ja võlakriisist räsitud riigist lähiaastatel välismaale tööd otsima ligi 2% riigi elanikkonnast.

Ajavahemikul läinud aasta aprillist 2012. aasta aprillini prognoosib ESRI lahkuvat 100 000 inimest, mis teeb jämedalt 1000 inimest nädalas, kirjutab Wall Street Journal. Nii massilist väljarännet pole nähtud läinud sajandi kaheksakümnendatest aastatest saadik.

Lahkumise põhjuseks on kõrge tööpuudus, 13,5%, mida ei aita leevendada jõudne kasv Iirimaa majanduskasvu vedavas ekspordisektoris. „Probleem on selles, et eksporditööstus pole tööjõumahukas,“ nentis ESRI raporti kaasautor Alan Barrett.

Emigratsioonist saab tõenäoliselt keskseid teemasid Iirimaal 11. märtsil toimuvatel üldvalimistel, mille kuupäeva peaminister Brian Cowen eile välja kuulutas.

Buumi ajal, kui Iirimaa kandis uhkelt Keldi tiigri tiitlit, hakkasid kodumaale naasma ka varasemate väljarännete käigus riigist lahkunud iirlased, et uuest jõukusest osa saada. Lisaks tulvas riiki töö otsijaid Euroopa Liidu uutest liikmesriikidest.

Nüüd on need trendid taas pöördunud.

Stabiilse majanduskasvu lootused lõi uppi läinud aastal lahvatanud panganduskriis, mis jõudis haripunkti, kui Iirimaa oli sunnitud Euroopa Liidult ja IMFilt abi paluma.

Iirimaad on läbi ajaloo tabanud mitmed väljarände lained – olgu põhjuseks haigused ja näljahädad või majanduskriis.

Buumi järel hakkas väljaränne taas hoogu võtma. Ajavahemikul 2009. aasta aprillist 2010. aasta aprillini lahkus riigist 35 000 inimest, kellest 60% olid mittekodanikud ja 40% iirlased.

Peamiselt on välja rännatud Suurbritanniasse, kuhu siirdus umbes 14 000 inimest. Järgmiseks enam populaarseteks sihtkohtadeks on ELi uued liikmesriigid Poola ja Tšehhi ning kolmandal kohal on Saksamaa ja Prantsusmaa. USAsse on lahkunud ca 2800 inimest. Teiste sihtkohtade seas on Austraalia ja Uus Meremaa.

Hetkel kuum