Pidu on lõppemas

Fredy-Edwin Esse 02. veebruar 2011, 00:00

Sellele lisaks on Standard & Poor's 500 indeksisse kuuluvate ettevõtete aktsialanguse vastu kindlustamise hind kukkunud kolme aasta madalaimale tasemele. Chicago Board Options Exchange'i volatiilsusindeks ehk VIX kukkus 22. detsembril madalaimale tasemele alates 2007. aastast ning reedel sulgus 16,15 peal, olles kukkunud 65% eelmise aasta tipust.

"Olen mures saabuva korrektsiooni pärast, sest volatiilsus näitab rahulolu märke," ütles BGC Partnersi turustrateeg Michael Purves Bloombergile. "Meil on alates septembrist toimunud ralli ning tehnilised näitajad vihjavad üleostmise tingimustele. VIX on madal, meelestatus kõrge ning aktsiate hinnad on tugevalt tõusnud - on aeg hakata kindlustust otsima."

Alates 2009. aasta märtsist on Dow Jones tööstuskeskmine tõusnud 83 protsenti ning 26. jaanuari seisuga on koguni 81 protsenti New Yorgi börsil noteeritud ettevõtetest ületamas enda 200 päeva keskmist kauplemishinda.

Tõusnud on ka S&P 500 indikaator, mis näitab, millises tempos ületavad tõusvad aktsiad langevaid. Reedel tõusis 14 päeva suhtelise tugevuse indeks (RSI) 71,84 tasemel. Võrdluseks ületas RSI 70 taset viiel järjestikusel 15. aprillile eelneval päeval ning nädal hiljem algas 2. juulini kestev langus, mille jooksul S&P kukkus 16%, selgus Bloombergi andmetest.

Hiljutise tõusu ajel ning peagi saabuda võiva korrektsiooni järel saavad tugeva hoobi osaliseks ka tavainvestorid. Investment Company Institute'i andmete kohaselt on ainuüksi jaanuari kahe esimese nädalaga USA aktsiafondidesse sisse voolanud 6,7 miljardit dollarit. See on oluline suunamuutus võrreldes eelmise aastaga, kus esimese kaheksa kuuga viidi aktsiafondidest välja umbes 90 miljardit dollarit.

Axium Capital Managementi presidendi Liam Daltoni sõnul on sellise järsu rahakasvu fondidesse tekitanud hiljutine ralli, mis on inimeste riskivalmidust tublisti suurendanud. Ta lisab, et liikumisruumi veel on, sest kogu ostujõudu ei ole veel kaasatud.

Üks oluline näitaja on veel transpordisektori suhe võrreldes indeksitega. "Transport kipub tavaliselt turge juhtima," ütles BB&T Wealth Managementi Walter Hellwig. Alates septembrist on S&P 500 indeks ületanud eelneva 50 päeva keskmist. "Kui on juba näha, et S&P 500 ületab enda 50 päeva keskmist ja transport samal ajal kukub, siis sellest võib järeldada, et tuleb suunamuutus," lisas Hellwig. "See on hoiatus."

Kui detsembris, ja isegi jaanuari alguses, oli peatset korrektsiooni ennustamas vaid mõni üksik guru, siis nüüd on sooloesinejatest saanud juba terviklik koor ning vaid kõige optimistlikumad tõrjuvad languse võimalust.

"Me ootame vähemalt 10protsendist langust nii S&P 500 kui ka Dow'le," ütles James Investment Researchi Tom Mangan. "Ralli vananedes ootab turgu ees märksa tugevam vastutuul ning järjest raskem on leida ratsionaalset põhjust tõusuks, kuid languse korral on ilmselt suur hulk ostjaid, mistõttu langus tuleb suhteliselt lühiajaline."

Nüüdseks on trööstitu väljavaatega ühinenud ka suurpangad, kes küll ennustavad korrektsiooni, kuid aasta peale loodavad näha tõusu. Nomura Holdingsi varapaigutuse juht Bob Janjuah' sõnul võib S&P 500 tõusta veel 5%, kuid aprilliks langeb 20% võrra. "Taktikaliselt ma soovitan riskide mahamüümise positsiooni," ütles Janjuah. "USA majandust võib mitmeaastane madal kasv oodata, mille lisab kaalu arenevate turgude aeglustumine."

JPMorgan Chase'i aktsiastrateeg Thomas Lee sõnul ei tule korrektsioon veel Egiptuse sündmuste pärast ja ennustab, et S&P 500 vallutab enne 1330 punkti piiri ära. Lee leiab, et hiljem hakkavad rolli mängima juba makromajanduslikud tegurid nagu kõrgemad tarbijahinnad ning rahanduspoliitika kitsendamine Euroopas, mille tulemusel S&P 500 kukub märtsis-aprillis 7-8%.

Taas saab hiilata igivana tõeteraga, et miski ei ole igavene, eriti veel praegune ralli. Praegu oleks kasulik fikseerida positsioonid, ostmine esialgu peatada ja võtta kasum välja. On vähetõenäoline, et korrektsioon on juba Egiptuse tõttu alanud, kuid sellele annab vastuse aeg. Praegu tasub igal juhul olla ettevaatlik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing