Saksa eksperdid: andke Kreekale drahm tagasi

Katri Soe-Surén 22. veebruar 2011, 11:18

Saksa majanduseksperdid näevad Kreeka puhul kahte võimalust: naasmine vana drahmi juurde või eriti range säästuplaan, mis hõlmaks ka ulatusliku madala palgabaasi.

Suurtes võlgades Kreeka vajab hiljemalt aastal 2013 uut abi, hoiatab grupp majandusteadlasi eesotsas Müncheni Ifo-instituudi presidendi Hans-Werner Sinniga. Raport, mille sisu on avaldanud päevaleht Süddeutsche Zeitung, ütleb, et Kreeka praegusest säästuplaanist ei piisa ning et riiki vallanud kriisi alahinnatakse. Kreeka ei suuda ka pärast päästepaketi lõppemist oma võlgasid tagasi maksta.

Saksa majanduseksperdid näevad Kreeka puhul kahte võimalust: naasmine vana drahmi juurde või eriti range säästuplaan, mis hõlmaks ka ulatusliku madala palgabaasi.

Kreeka valitsus on seni kinnitanud, et maksab "iga sendi tagasi" ja alustab hiljemalt aastal 2014 võlakoorma vähendamist. Täna on Kreeka peaminister Giorgos Papandreou Berliinis kohtumas kantsler Angela Merkeliga. Homseks on Kreeka ametiühingud plaaninud üleriigilisi streike.

Ka Portugali puhul kaheldakse, et riik omal jõul kriisist välja tuleb. "Riik ei suuda tekitada mingit majanduskasvu," ütles analüütik Gernot Griebling SZ-le. Sellises olukorras ei ole kuue ja seitsmeprotsendiline intressimäär pikaajalises perspektiivis finantseeritav.

Griebling usub, et Portugali päästeplaani osas võetakse midagi ette juba märtsis toimuval ELi tippkohtumisel. Lissaboni valitsus on seni ägedalt EL ja IMF abi vastu olnud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. February 2011, 12:40
    Otsi:

    Ava täpsem otsing