Lemmi Kann • 27. märts 2011 kell 21:00

Kinnisvarahaid seavad taas atra

Viimasel, oktoobris toimunud seminaril tõdesid asjaosalised, et turult on küll palju häid sõnumeid - käivitusid uued arendused ja välisinvestorid elavdasid ka ärikinnisvaras toimuvat, kuid ootused uueks kiireks kasvuks jäid pigem ettevaatlikuks. Samuti tekitas tollal kõhklevaid mõtteid euro tulek.

"Saame siin turu põhjas olla küll, sest praegu sellist mootorit ei ole, mis turu käima paneb," kommenteeris aasta lõpus kinnisvaraekspert Tõnu Toompark. "Tuleb euro? Mis siis? Aktiivselt räägitakse eurost seitse aastat ja selle mõjud on juba ette ära toimunud. Need, kes arvavad, et 1. jaanuarist midagi suurt toimub, eksivad. Jaanuarist võib lühiajalisi võnkeid sisse tulla, kus hindade arvutamise tõttu vaadatakse tarbimisharjumused üle. Aga et järgmine aasta kardinaalselt midagi toob, no ei tea…"

Möödunud poole aastaga on eelmisel korral kõneainet pakkunud teemad saanud hoogsalt lisa - toimunud tehingud kaubakeskustega ning välisinvestorite raha siia tulek. Tundub, et ettevaatlikke ootusi on siiski ületatud.

Samuti prognoosis Colliersi investeeringute ja hindamise juht Margus Tinno veebruaris, et Eesti turul saab näha veel mitme suure ärikinnisvara portfelli müüki. Värskeim neist möödunud nädalal toimunud Kristiine keskuse müük.

Kinnisvara hind jätkab vaikset tõusu

Seven Real Estate Advisorsi koostatav Kinnisvaramulli indeks võrdleb kinnisvara väärtust buumi tipuga 2007. aastal. Indeks jätkas veebruaris tõusu ning pürgis 54,8 punktile, mis on aastatagusest napp 0,2% kõrgemal.

Kuine hinnatõus 1% peegeldab turu jätkuvaid positiivseid arenguid. Samas teeb ettevaatlikuks kinnisvaratehingute arvu aeglane kasv. Seven Real Estate Advisors on arvamusel et just tehinguaktiivsuse stabiilne tõus loob eeldused kinnisvara väärtuse kasvule pikemas perspektiivis.

Hoonestatud maa on endiselt eelistatum. Indeksi koosseisus olulist osa omav korterite komponent jäi sel kuul peaaegu muutumatuks. Hoonestatud maa tehinguhindadest mõjutas indeksit tõusu suunas elamutega tehtud tehingute kallinemine. Tehingud hoonestamata maaga mõjutasid indeksi liikumist pigem negatiivses suunas.

Tehinguid vähem kui aasta tagasi. Indeksi vaikse positiivse liikumise kõrval on langust näidanud kinnisvaratehingute arv. Selle aasta veebruaris tehti maa-ameti andmetel Eestis kokku 2600 kinnisvaratehingut, mis on aastatagusest 8% vähem. Eelnevatel kuudel on tehingute arv siiski valdavalt kasvu näidanud.

Kinnisvaramulli indeks on Seven Real Estate Advisorsi arvutatav laiapõhjaline indeks, mis näitab Eesti kinnisvara väärtuse muutust. Indeks arvutatakse iga kuu maa-ameti ja portaali KV.EE andmete põhjal, kus aluseks võetakse andmed nii elamispindade, äripindade kui ka maa kohta. Indeksi väärtus oli 100 punkti tasemel veebruaris 2007, mil kinnisvara väärtus oli kõrgeimal tasemel.

Hetkel kuum