Kindlustussektorit häirib riigi sekkumine

Stan Nahkor 01. juuni 2011, 00:00

Kindlustussektor on maailma tippjuhtide uuringu kohaselt oma äri tuleviku suhtes üldjoontes optimistlik. Tõsi, jätkusuutlikult kasumlikku kasvu on lihtsam eesmärgiks seada, kui ellu viia: kasumimarginaalid on väikesed, lääneriikide majandussituatsioon endiselt habras ja valitsuste tegevus ärisektori reguleerimisel ja reglementeerimisel üha aktiivsem.

Kindlustus, pangandus… : vahet pole!? Viiest tippjuhist neli peab riigipoolset ülereguleerimist kindlustussektori kriitiliseks probleemiks. Kindlustussektor väljus majanduskriisist suhteliselt valutult ning nendel vähestel kindlustusfirmadel, kes tõsistesse raskustesse sattusid, tekkisid probleemid pigem kindlustusega mitteseotud tegevusaladest. Riiklikud ja rahvusvahelised regulatiivorganid kipuvad nägema kindlustuses samasugust süsteemset riski nagu panganduses ning püüavad majandusharule peale suruda ka sarnaseid äärmuslikke riskijuhtimise ja kapitali adekvaatsuse nõudeid.

Euroopa kindlustusfirmadele, kes juba seavad end valmis eeldatavalt 2013. aastal rakenduvaks Euroopa Liidu Solvency II direktiivi rangeteks mõjutusteks, oleks veelgi karmimate regulatsioonide rakendamine jääkülm dušš, mis suurendab märkimisväärselt tegevuskulusid ja lõppkokkuvõttes ka teenuse hinda lõpptarbijatele. Kindlustusfirmade juhid tunnetavad, et nende samasse patta panek finantskriisis "süüdi olevate" pankuritega on meelevaldne ja ebaõiglane.

Kindlustuse banaanikoored. Teine kindlustusvaldkonna suur uuring PwC ja CSFI (Insurance Banana Skins) näitab samuti, et kindlustussektori jaoks on seaduste ülemäärane regulatsioon kahe aastaga suurenenud (varasemalt 5. kohalt) kõige olulisemaks riskiallikaks, järgnevad kapitali kättesaadavus, maailmamajanduse seisund ning investeeringute tulusus. Järelhinnanguna Jaapani ja Uus-Meremaa maavärinatele on looduskatastroofide risk kerkinud tunamulluselt 22. kohalt kõrgele 5. kohale. Seevastu kliima soojenemisest, pettustest ja finantskuritegevusest ning terrorismist tulenevad riskid on valdkonna professionaalide hinnangul tähtsuselt alles kolmandas kümnes.

Selge nägemus viib sihile. Kindlustusturg on võitlusväli, kus suurus annab olulise eelise, aga sageli on just tegutsemiskiirus ning hinnangute ja otsuste täpsus nendeks teguriteks, mis eristavad võitjad kaotajatest. Nii et lisaks uutele innovaatiliste teenustele ja ärimudelitele on endiselt päevakorral konkurentide edestamine ka "tavalistes" asjades nagu tegevuse tõhustamine, kulude kokkuhoid ja suurepärased kliendisuhted.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:54
    Otsi:

    Ava täpsem otsing