Sirje Rank • 15. juuni 2011 kell 9:38

Kreekas on täna üldstreik uue kärpekava vastu

Kreeka kaks suuremat ametiühingut korraldasid täna 24-tunnise streigi valitsuse uue kärpekava vastu, mis on täna parlamendis arutusel.

Streigi tõttu on üle riigi suletud koolid ja omavalitsusasutused, haiglad töötavad minimaalse personaliga. Häiritud on sadamate töö ja avalik transport, ajakirjanike streigist jäid ära hommikused uudistesaated, kirjutas Wall Street Journal.

„Ametiühingud nõuavad valitsuse kokku pandud uute, karmide ja ebaõiglaste meetmete kohest tagasivõtmist,“ teatasid era- ja avaliku sektori suuremad ametiühingud GSEE ja ADEDY ühises avalduses.

Streik on ajastatud päevale, mil Kreeka parlament arutab uut kärpekava 28 miljardi euro ulatuses, mida Kreekal tuli uue abipaketi saamiseks lubada oma rahvusvahelistele laenuandjatele. See näeb ette rea uusi makse ja kulukärpeid, lisaks erastamistele ca 50 miljardi euro väärtuses. Pakett on põhjustanud nurinat ka peaministri enda parteis ning põhjustanud vähemalt kahe poliitiku „ülejooksmise“, millega valitsuse niigi kitsuke enamus parlamendis on veelgi ahenenud.

Meeleavaldajad, kes on parlamendi juures protestinud juba kolm nädalalt, üritasid täna moodustada inimketti, et takistada parlamendisaadikutel hoonesse pääsemist.

Rahva rahulolematus on järjest kasvanud ning täna on peaminister George Papandreoul kohtumine ka Kreeka presidendiga. Spekuleeritakse, et valitsus võib olla sunnitud riigis ennetähtaegsed valimised korraldama. 2009. a oktoobris ülekaaluka valimisvõidu saanud sotside populaarsus on võlakriisiga kadunud ning jääb viimaste arvamusküsitluste järgi juba suurimale opositsiooniparteile alla.

Sotsialistidel on 300-liikmelises parlamendis praegu 156 kohta, kuid pole välistatud, et veel mõned parlamendisaadikud protestiks säästumeetmete vastu sotside leerist lahku löövad..

Hetkel kuum