Sirje Rank • 16. juuni 2011 kell 6:08

Kreekas käärivad poliitilised pinged -  kärpekava üle usaldushääletus

Kreeka peaminister George Papandreou plaanib valitsusremonti ning korraldada seejärel usaldushääletuse, et saada parlamendis, kus valitsuse enamus jääb järjest ahtamaks, toetust uue abilaenu tingimuseks olevatele täiendavatele kokkuhoiumeetmetele.

Eile toimus Kreekas taas suurstreik, mille ohjamiseks kasutati politseijõude. Kreeka meedia spekuleerib, et Papandreou peab kõnelusi tagasiastumise üle, et anda võimalus n.ö üksmeelevalitsuse moodustamiseks, kirjutas agentuur Bloomberg.

Poliitiline olukord Kreekas pingestus ajal, mil Euroopa rahandusministrid pole vaidlustes Kreeka uue abipaketi üle patiseisust edasi nihkunud.

Kõik see kokku süvendas turul kartusi, et kärbete kinnitamine ja erastamiskava elluviimine võib seiskuda, kergitades Kreeka võlakirjaintressid eile uutele rekorditele. Euro odavnes.

„Kui usaldushääletus läbi kukub, on turu reaktsioon alles algus,“ ütles Lloyds Bank Corporate Marketsi strateeg Charles Diebel. „Siis hakkavad realiseeruma „maailmalõpu“ stsenaariumid, mis tähendaks pankrotti ja kriisi leviku stsenaariumi.“

Kreeka kaheaastase tähtajaga võlakirjade intressimäärad ületasid 28% ning 10-aastase tähtajaga võlakirjade intressimäärad kerkisid 17,73%-le. Kreeka võimaliku maksejõuetuse vastu kindlustamise hind kerkis 1754 baaspunktile.

Euro kauples hommikul Tokios 1,4195 dollari tasemel.

Kreeka meedia andmeil võib Papandreou välja vahetada Kreeka rahandusministri George Papaconstantinou, kes on seniste säästukavade arhitekt. Uueks rahandusministriks võib saada endine Euroopa Keskpanga asepresident ja praegune Papandreou nõunik Lucas Papademos.

„Meil on kohustused rahva, mitte poliitiliste parteide ees,“ ütles Papandreou eileõhtuses telepöördumises. „Ma moodustan uue valitsuse ja kohe selle järel korraldan parlamendis usaldushääletuse. Aeg on käituda vastutustundlikult.“

Valitsusel on parlamendis väga napp enamus, mida on veelgi õõnestanud kahe saadiku „ülejooksmine“. Opositsiooni toetust pole Papandreou suutnud kärpekavale saada. Kuu lõpuks peab aga uus säästupakett parlamendis heakskiidu saama, et Kreekal oleks pankroti vältimiseks lootust uuele abipaketile.

 

Hetkel kuum