EFSF: Eesti esimene samm võlakriisi lahendamiseks

Andres Tupits 11. juuli 2011, 00:00

Mis on EFSF?

EFSF abistab euroriike, kes enam rahaturgudelt raha laenata ei saa. EFSF on euroriikide aktsiaselts, mis võlgnikriigile laenu andmiseks vajamineva summa kõigepealt ise rahaturgudelt laenab, kusjuures fondi võlakirjaemissioone tagavad euroriikide garantiid. Fond on seni laenu andnud Iirimaale ja Portugalile, Kreeka abistamise on euroala riigid (v.a Eesti) korraldanud kahepoolsete lepingutega.

Eesti allkirjastas hiljuti EFSFi aktsionäride lepingu ja fondi aktsionäriks saades moodustab tema osalus 780miljardilises garantiide kogumahus ligi 2 miljardit eurot. Hakkame garanteerima neid võlakirjaemissioone, mis korraldatakse pärast aktsionäriks saamist.

Kuidas EFSF toimib?

Euroriik pöördub abi saamiseks teiste EFSFi aktsionäride poole, tavaliselt koos abipalve esitamisega Euroopa Komisjonile ning Rahvusvahelisele Valuutafondile. Koostöös Euroopa Keskpangaga peetakse läbirääkimisi raskustes euroriigiga, kes laenu saamiseks sõlmib majandus- ja rahanduspoliitika alase vastastikuse mõistmise memorandumi. Laen makstakse välja osade kaupa ning memorandumi tingimustest kinnipidamine on iga järgmise laenuosa saamise eeltingimus. Kui fondilt laenu saanud võlgnikriik ei suuda teha tagasimakseid, nõutakse need sisse garantii andnud riikidelt. Võlgnikriik jääb aga endiselt fondile võlgu ning peab laenu tagastama.

Miks EFSFi vaja on?

EFSF toimib turvavõrguna, mis annab hädas olevatele riikidele aega majanduspoliitika korrastamiseks ja rahaturgudele naasmiseks. Kasu EFSFi tegevusest tõuseb ka tema aktsionäridele, kuna rahaturud püsivad stabiilsed ja euroriikide võimalused ka edaspidi rahaturgudelt laenata ei ole pärsitud. Eesti pankadele ja pensionifondidele tähendab see võimalust ka edaspidi vabu vahendeid euroriikide võlakirjadesse paigutada ning hinnata selliseid rahapaigutusi riskivabaks. Eesti riigile tähendab rahaturgude stabiilsus, et säilivad stabiliseerimisreservi kaudu tehtud investeeringud ja tulevikus on mõeldav Eesti riigi võlakirjade emissiooni edukas korraldamine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing