Sirje Rank • 6. august 2011 kell 14:11

Itaalia kiirendab keskpanga toetuse saamiseks kärpeid

Reedel, kui Euroopa ja USA liidrid olid pidanud telefonitsi mitmeid nõupidamisi turgudel tekkinud tormi vaigistamiseks, teatas Itaalia peaminister Silvio Berlusconi, et valitsus kiirendab nädalapäevad tagasi parlamendis kinnitatud kärpekava elluviimist.

Analüütikud usuvad, et nüüd on ka Euroopa Keskpank valmis omalt poolt Itaalia võlakirju tugiostudega toetama.

„Põhimõtteliselt on õige väita, et Euroopa Keskpank võib hakata Hispaania ja Itaalia võlakirju ostma, kui need riigid teevad täiendavaid pingutusi eelarve- ja strukturaalsete reformide elluviimiseks,“ kinnitas Reutersile keskpanga ametnik.

Berlusconi teatas, et 2014. aasta asemel plaanib valitsus nüüd oma eelarve tasakaalu viia juba 2013. aastaks. Varasemas versioonis oli enamus kärpeid Itaalia valitsuse säästukavas lükatud 2013. aastasse ehk valimiste järgsesse perioodi.

Euroopa Keskpank taaskäivitas neljapäeval neli kuud soikus olnud võlakirjade tugiostude programmi ning oli turul ka reedel. Osteti aga Iirimaa ja Portugali, mitte löögi alla sattunud Hispaania ja Itaalia võlakirju. Reutersi andmeil olid neli Euroopa keskpanga nõukogu liiget 23-st eesotsas Saksamaa keskpanga juhi Jens Weidemanniga vastuolulise programmi taaskäivitamise vastu.

Agentuuri Reuters andmeil oli kärbete kiirem elluviimine Euroopa Keskpanga nõue – seda rõhutas neljapäeval pressikonverentsil ka keskpanga juht Jean-Claude Trichet.

"See aitab nõukogus vastuseisu ületada … ja sillutab teed keskpanga interventsioonile, mis on ainus asi, mis turge praegu stabiliseerida suudaks,“ ütles Reutersile üks kõnelustest informeeritud allikas.

Reedel andis surve Itaalia võlakirjadele veidi järele, kuid esimest korda 2010. aasta maist kerkisid Itaalia võlakirjade tootlused kõrgemale Hispaania võlakirjade tootlustest, jäädes samas mõlema riigi puhul kõrgemale 6% piirist. See on märk investorite murest, et kriisile lahenduste leidmiseks pole veel piisavalt samme astutud.

Lisaks sellele, et Euroopa liidrid omavahel reedel kriisikõnelusi pidasid, rääkis eraldi Saksamaa kantsleri Asngela Merkeli ja Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozyga ka USA president Barack Obama. Vestluste sisu ei avalikustatud. Hiina ja Jaapan kutsusid reedel maailma riike üles enam koordineeritud koostööle kriisi peatamiseks.

Hetkel kuum