Sirje Rank • 2. september 2011 kell 9:02

Trichet: Itaalia ei või kärbetest taganeda

Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet toonitab täna Itaalia majanduslehes Il Sole 24 Ore avaldatud intervjuus, et peaminister Silvio Berlusconi poolt läinud kuu algul avalikustatud säästukava elluviimine eelarve tasakaalustamiseks on „äärmiselt oluline“.

„Väga tähtis on, et avaliku sektori rahanduse olukorra parandamiseks seatud eesmärgid leiaksid kinnitamist ja täielikku rakendamist,“ ütles Trichet agentuuri Reuters vahendusel.

Itaalia parlament kinnitas säästukava läinud kuu alguses rekordtempos, et turge rahustada ning järsult tõusnud võlakirjaintresse uuesti alla tuua. Säästukava vastuvõtmise järel nõustus ka Euroopa Keskpank võlakirjaturul tugioste tegema.

Nüüd on Itaalia säästukava aga parlamendis parandamisel ja täiendamisel – muuhulgas on loobutud n.ö solidaarsusmaksu ideest Itaalia jõukaimatele kodanikele. Selle asemel lubas eile Itaalia senatis säästukava tutvustanud rahandusminister Giulio Tremonti tõhustada võitlust maksudest kõrvalehoidmisega (aastal 2008 võisid deklareerimata tulud Itaalia statistikaameti andmeil küündida 275 miljardile eurole).

Trichet eitab intervjuus, et keskpank on Itaalia valitsusele meetmete osas otseseid  ettekirjutusi teinud, millest on riigis tõusnud äge poleemika.

„Me nägime, et investorite usaldus järjest kahanes ning leidsime, et oleks kasulik jagada Itaalia ametivõimudega oma mõtteid, millised võiksid olla kõige kohasemad abinõud turgude usalduse taastamiseks,“ ütles Trichet viidates kirjale, mille ta läkitas Itaalia valitsusele ning millele on alla kirjutanud ka Euroopa Keskpanga järgmine president Mario Draghi (praegu Itaalia keskpanga juht). „Mingeid läbirääkimisi ei olnud.“

Trichet kordas oma üleskutset, et euroala riikide valitsused tegeleksid oma riigi majanduse probleemidele ja nõrkustele lahenduste otsimisega. Itaalia vajab strukturaalseid reforme, et krooniliselt aeglast majanduskasvu kiirendada.

Küsimuse peale, kas ta toetab euroala ühiseid võlakirju, et sel moel turgude usaldus tagasi võita, vastas Trichet, et euroala päästefond EFSF juba emiteerib võlakirju kõigi euroala riikide garantiiga.

„Euroopa Keskpanga nõukogu sõnum on, et euroala liidrite 21. juuli tippkohtumisel tehtud otsused tuleb kiiresti, täielikult ning kogu ulatuses ellu viia,“ ütles Trichet.

 Trichet vihjas tippkohtumisele, kus otsustati Kreekale uue abipaketi andmine ning euroala kriisifondi EFSFi volituste laiendamine.

Turgude kõhklused ja kahtlused Itaalia 1,9 triljoni euro suuruse võlakoorma suhtes kajastuvad Itaalia võlakirjade intressimäärades. Euroopa Keskpanga tugiostud tõid Itaalia 10aastase tähtajaga võlakirjade intressimäärad küll läinud kuul rekordilistelt 6% piiri ületanud tasemetelt alla, kuid praeguseks on need uuesti kerkinud 5,2% tasemele.

Vahe Saksamaa kümneaastase tähtajaga võlakirjadega kärises täna 315 punktile, mis on suurim vahe Euroopa Keskpanga tugiostude algusest läinud kuul.

Austria keskpanga juht Ewald Nowotny ütles eile, et Itaalial ei tohi lubada läinud kuul antud lubadustest taganeda. „Ma vaatan toimuvat suure murega,“ ütles Nowotny, lisades, et Euroopa Keskpank nõustus Itaaliale appi minema eeldusel, et riigi rahanduses tehakse asjad korda.

Euroopa Keskpanga läkituse kohta Silvio Berlusconile oli Nowotny otsekohesem. „On täiesti selge ja selles pole mingit saladust, et see programm käivitati Itaalia valitsusele läkitatud kirja alusel, kus oli käsitletud võimalusi, kuidas Itaalia rahandus uuesti stabiilisele kursile tüürida,“ ütles Nowotny.

 

Hetkel kuum