Sirje Rank • 2. september 2011 kell 9:23

Kreeka ja EL/IMFi kõnelustes ootamatu paus

Kreeka kõnelused Euroopa Liidu ja IMFi esindajatega eelarve konsolideerimise kava ja Kreeka abilaenu järgmise osa (8 mld eurot) väljamaksmise üle jätkuvad kümne päeva pärast, ütles täna Kreeka rahandusministeeriumi ametnik agentuurile Reuters.

„Kõneluste esimene voor on lõppenud. Nad (inspektorid) naasevad 10 päeva pärast, et üle vaadata 2012. aasta eelarveplaan ning protseduur lõpule viia. Kõnelused ei ole külmutatud,“ ütles ametnik.

Varem ei olnud kõnelustes IMFi ja ELI esindajatega pausi ette nähtud.

Neljapäeval nentisid Kreeka valitsus ja rahvusvahelised laenuandjad, et Kreeka ei suuda selleks aastaks eelarvedefitsiidi kärpimise osas seatud eesmärke täita. Selles osas, kui palju Kreeka eesmärgist hälbib ja mis selle põhjused on, läksid arvamused lahku, kirjutas Reuters.

ELi ja IMFi esindajate hinnangul ei pinguta Kreeka reformidega piisavalt. Kreeka ametnikud aga tõrjuvad, et eesmärke ei võimalda täita arvatust järsem majanduslangus, mis on omakorda osaliselt karmi säästukuuri tagajärg.

Kreeka selle aasta eelarvedefitsiit võib kõnelustest informeeritud allika sõnul tänavu küündida eesmärgiks seatud 7,6% asemel 8,6%-ni SKPst.

Uudised sellest, et kõnelused on katkenud, kukutasid Ateena börsi täna 3,6% - läbi psühholoogilisest 900 punkti tasemest 895,28 punktile. Pankade aktsiad odavnesid keskmiselt 6,5%.

Kreeka 10aastase tähtajaga võlakirjade vahe Saksamaa sarnaste võlakirjadega kärises 15,44 protsendipunktile..

Hetkel kuum