Sirje Rank • 5. september 2011 kell 7:47

IMF vastu Soome tagatistele Kreeka abilaenus

Rahvusvaheline Valuutafond on vastu Euroopas arutusel olevatele plaanidele, mis sunniksid Kreekat uue abilaenu eest teistele euroala riikidele tagatisi lubama, kirjutas agentuur Bloomberg.

Lubatud tagatised, mis aitasid Kreeka uuele abipaketile kindlustada Soome toetuse, jätavad IMFi ilma eeliskreeditori staatusest ning rikuvad Kreeka võlakirjaomanike õigusi, viitasid probleemile neli teemast informeeritud allikat.

Nii võib tagatise nõue põhjustada probleeme Kreeka võlakirjadega, mis on emiteeritud Suurbritannia seaduste alusel, kuna nende võlakirjade tingimused nõuavad kõigi investorite kohtlemist võrdsetel alustel.

IMFi vastuseis toob kriisiga maadlevale euroalale veel probleeme juurde.

Euroopa suhted IMFiga, kes on seni välja pannud kolmandiku euroala hätta sattunud riikide abipakettidest, on kriisi jätkudes järjest piredamaks muutunud. Mitmed arenevad riigid nagu Brasiilia on küsimärgi alla seadnud fondi vahendite nii ulatusliku kasutuse Euroopa riikide aitamiseks.

Täna jätkuvad kõnelused tagatiste üle. Euroopa Ülemkogu president Herman Van Rompuy väisab Helsingit ja Berliini ning homme kohtuvad Berliinis Soome, Hollandi ja Saksamaa rahandusministrid.

Soome garantiide suurus Kreeka teises abipaketis on miljard eurot. Tagatiste üle jätkuvad vaidlused ei takista Kreekale uue abilaenu osa väljamaksmist septembris – need 8 miljardit tulevad veel Kreekale läinud aastal antud abilaenust.

IMFi hinnangul on karmid nõudmised – kulukärped ja maksude tõstmine Kreeka kursil hoidmiseks parem viis kui Kreekalt laenutagatiste nõudmine.

Hetkel kuum