Sirje Rank • 12. september 2011 kell 7:34

Kreeka kehtestab uue maksu ja uued kärped

Kreeka valitsus kinnitas eile uued palgakärped ja maksutõusud, et vähendada eelarve puudujääki nii, et rahvusvahelised laenuandjad saaksid Kreeka abistamist jätkata.

Uute meetmete seas on kaheks aastaks kehtestatav kinnisvaramaks, millest loodetakse laekuvat 2 miljardit eurot. See katab arvatust sügavamast majanduslangusest tekkinud puudujäägi ning võimaldab nn troikaga – IMF, Euroopa Liit, Euroopa Keskpank – kõnelusi uue abilaenumakse saamiseks jätkata. Maksukogumine korraldatakse elektriarvete kaudu, mis peaks tagama kiire laekumise, vahendas agentuur Bloomberg.

Euroopa rahandusvolinik Olli Rehn ütles eile, et need täiendavad meetmed on oluline samm selles suunas, et Kreeka oma eelarve-eesmärgid täita suudaks.

„Meil tuleb teha kõik, mis võimalik, et raskest olukorrast välja tulla, „ ütles Kreeka rahandusminister Evangelos Venizelos. Ministri sõnul on olukord „kriitiline“ ning kaks järgmist kuud „põrgulikud“.

Kreeka peaminister George Papandreou ütles laupäeval, et valitsuse prioriteet on igal juhul ära hoida riigi pankrot.

Täna teatas Kreeka elektritootja PPC ametiühing GENOP-DEH, et kavatseb uue maksu blokeerida.

„GENOP/DEH ütleb selgelt välja, et ei lase PPC-d kasutada maksukogumise mehhanismina,“ ütles ametiühing tänases avalduses. „Me takistame arvete väljastamist  … ja me anname PPC töötajatele korralduse, et nad ei katkestaks elektrivarustust (nendele, kes keelduvad maksu tasumast),“ tsiteeris agentuur Reuters GENOP-DEHi esindajat Nikos Hatzarast..

Hetkel kuum