Anne Oja • 9. september 2011 kell 6:40

"Riigieelarve tegemisel kiiremini kohanduda!"

Riik prognoosib majanduskasvu vaid kaks korda aastas, mida on selgelt liiga vähe, sest riigieelarve koostamisel tuleks kiiremini kohanduda, leiab Tööandjate Keskliidu juht Tarmo Kriis.

"See on liigaoptimistlik. Eestil täna selliseid reserve pole, mida saaks kohe kasutusele võtta," ütles Kriis valitsuse 3%lise 2012. aasta majanduskasvu prognoosi kohta. "Minu meelest peaks prognoos olema konservatiivne, ehk tuleks prognoosida natuke alla selle, mis tegelikult tule. Siis saab prognoosi ületamisel rõõmustada."

Kriis mainis, et praegu prognoositakse majanduskasvu kaks korda aastas, kuid seda on liiga vähe. "Riigieelarve koostamise käigus tuleks kiiremini kohanduda. Ega muud varianti ei ole, kui pigem karta halvimat. Kui läheb paremini, tekib lihtsalt riigieelarve ülejääk," lisas ta.

Eesti Tööandjate Keskliidu hinnangul tugineb rahandusministeeriumi suvine makromajanduse prognoos liiga optimistlikele eeldustele. Tööandjate arvates tuleks tõsisemalt suhtuda maailma majanduses toimuvatesse kiiretesse negatiivsetesse arengutesse ja algatada eelarvekulusid vähendavaid reforme.

Keskliit kutsub samas valitsust üles lähtuma järgmise aasta riigieelarve koostamisel stsenaariumist, mille kohaselt majandus ei kasva, st kasv on 0%. Liiga optimistliku eelarve vastuvõtmisega kaasneb oht negatiivsete lisaeelarvete algatamiseks järgmisel aastal. See aga tähendab, et strutuursete reformide läbiviimise asemel keskendutakse jälle maksude tõstmisele.

Valitsuse majandusprognoos tugineb ka eeldusele, et nii Eesti Haigekassa kui ka Eesti Töötukassa reservid konsolideeritakse riigieelarvesse. Tööandjate keskliit on sellele kavale kavale kategoorilist vastu. Sotsiaalkindlustuse reservid on sihtotstarbelised ja nende kasutamine riigi muude kulude peale pole aktsepteeritav.

Sotsiaalkindlustuse reservide eelarvega liitmise asemel tuleks majanduse ergutamiseks keskvalitsuse kulusid rohkem kokku hoida. Muu hulgas soovitab tööandjate keskliit valitsusel edasi lükata teise pensionisamba sissemaksete taastamise.

Hetkel kuum