Romet Kreek • 30. september 2011 kell 6:47

USA pangad hakkavad võtma deebetkaardi kuutasu

Bilansimahult suurim USA pank Bank of America plaanib hakata deebetkaardi kasutamise eest võtma igakuist tasu – viis dollarit, et teha tasa osa uute föderaalsete reeglite tõttu kaotatud tulu, kirjutab Reuters.

Madala aktiivsusega kliendid, kes näiteks kasutavad internetipanka, võivad olla sunnitud tasuma deebetkaardi kasutamise eest alates jaanuarist. See-eest ei maksustata klientide sularaha väljavõttu ning väärtuslikumad kliendikontod, mis on Merrill Lynchi maaklerteenuse juures.

Bank of America ei tegutse sugugi erandlikult. JPMorgan Chase, Wells Fargo ja SunTrust Banks tulevad kõik välja uute deebetkaartide teenustasudega.

„Üheks ettekavatsematuks tagajärjeks on see, et see lööb tugevamalt väikese sissetulekuga inimesi,“ ütles Electronic Payments Coalitioni pressiesindaja Trish Wexler. „Kui te ei saa lubada viite dollarit kuus, ei saa te enam jätkata deebetkaardi kasutamist.“

Föderaalreserv piiras deebetkaardi makseks kasutamise tasu 21 sendiga tehingult. Kaartide väljaandjad võivad võtta 0,05 protsenti tehingu summast tasuks ehk peaaegu kaks senti keskmise 38 dollarilise ostu eest ning lisaks ühe sendi, et järgida pettuste vältimise standardit.

See muudatus asendab Dodd-Franki seaduse keskmise 1,14protsendise tehingutasu käibelt, mille alusel oleks keskmise tehingu pealt pank teeninud 44 senti. Muudatus või vähendada USA pankade tulusid kaheksa miljardi dollari võrra.

Ainult kahte tüüpi tippkontod – Premium ja Platinum Privileges saavad läbi muidu aastas kuluva 60 dollarilise tasuta, kuid need kontod nõuavad vastavalt 20 000 ja 50 000 USA dollari suurust jääki. Ka üliõpilaste senised kaardikontod on vabad viie dollarilisest teenustasust.

Wells Fargo testib mõnedel turgudel deebetkaardi tasu kolme dollarit kuus.

Seevastu Citigroup teatas, et nemad ei plaani täiendavaid tasusid deebetkaartidele kehtestada.

„Erinevalt meie paljudest konkurentidest ei hakka me võtma tasu, et peletada kliente eemale kaartide kasutamisest ebamõistlikult kallite tasudega teenustelt, mis on klientidele tähtsad,“ teatas Citigroupi USA pangateenuste juht Stephen Troutner,

Hetkel kuum