4. oktoober 2011 kell 21:00

Võitjaks supermarketite hingeelu tundja

Kes on Hillar Teder? Endine Vene suure jaemüügiketi O'Key osanik, kes ajab Ukrainas kahtlast kinnisvaraäri, oleks vastatud veel tunamullu. Aasta eest aga sai Eesti laiem avalikkus teada, et Teder on kogu aeg olnud O'Key osanik. Möödunud sügisel viis ta ettevõtte börsile, saades nii 3-4 miljardit krooni. Tänu sellele faktile pole Teder enam n-ö salajane euromiljonär, vaid on ülekaalukalt Eesti rikkaim ärimees. Äripäev arvutas tema vara väärtuseks 383,5 miljonit eurot, kuid ta ise väidab, et see summa on veelgi suurem.

"Eestis jäi Teder ajakirjanike poolt tähelepanuta, see on teie kehv Sherlock Holmesi töö. Ta on kogu aeg edukas olnud, viimased 10-15 aastat, aga temast pole lihtsalt räägitud," ütles kaubandusettevõtja Jüri Vips, kes ise on täna ilmunud Rikaste TOPis 106. kohal.

Esikümnes aastaid seal olnud mehed. Ühtlasi on Teder esimene Äripäeva Rikaste TOPi võitja, kelle rikkus on tulnud supermarketitest. Eestis ehitas ta 90ndatel Tallinna Rocca al Mare kaubanduskeskuse, Sikupilli kaubanduskeskuse ja tööstuspargi Peterburi maantee äärde. Pärast seda suundus ta 2001. aastal Venemaale, et sealsete partneritega kaubanduskett O'Key üles ehitada. Viimasel ajal on ta oma nišši kitsendanud ja tegeleb peaasjalikult kaubanduskinnisvaraga.

Kui vaadata Eesti viimase kümne aasta rikkamaid, on harilikult tegu töösturite, ehitusfirma omanike, kinnisvaravahendajate, meelelahutusärimeeste ja transpordiettevõtjatega. Nii leiab tänavugi edetabeli esiotsast juba aastaid sinna kuulunud laevatööstur Fjodor Bermani (2. koht - 189 mln eurot), transiidiärimehed Oleg Ossinovski (3. koht - 164,9 mln eurot) ja Anatoli Kanajevi (9. koht - 79,1 mln eurot), ehitusettevõtja Toomas Annuse (4. koht - 149 mln eurot), transpordi- ja kinnisvaraärimehe Marcel Vichmanni (5. koht - 110,2 mln eurot) ning kasiinode omaniku Armin Karu (8. koht - 84,4 mln).

Ka edukaim uustulnuk tuleb kaubandusest. Tänavu mahub edetabelisse 113 ettevõtjat, kelle rikkus tuleb kaubandusest. Edukaim uustulnuk Rikaste TOPis on samuti kaubandusgigant, Maxima keti suurosanik Nerijus Numavicius. Teda peetakse Balti rikkamaiks inimeseks, kuid Eestis asuvaid ettevõtteid aluseks võttes prantsatas ta rikaste edetabelis kohe 30. kohale. Muide, nii Numaviciusel kui ka Tederil on eeldused jõuda ka Forbesi maailma dollarimiljardäride edetabelisse.

Välismaine Maxima sunnib siinseid kaupmehi pingutama. Ka Grossi kaupluste omanik Oleg Gross (27. koht) nimetas just Maximat oma suurimaks konkurendiks.

"Maxima on tugeva strateegiaga ja hästi ära tunnetanud turu positsiooni. Nad on vaieldamatult Eestis kõige tugevamad," lisas Gross.

Teisalt on just konkurents üks tegur, miks kohalikke kaupmehi Rikaste TOPi esikümnes ei leia. "Pole olnud võimalik kiirelt kasumit võtta. Kus on konkurents tihe, on raske kiiresti rikastuda," ütles Gross.

Siiski oli möödunud aasta kohalikele kaupmeestele edukas, sest kriis esmatarbekaupade müüki palju ei puudutanud. Oma positsiooni Rikaste TOPis parandas kaubandusärimees Jüri Käo, kes asub tänavuses edetabelis 80. kohal, tõustes koguni 44 koha võrra.

"Inimeste tarbimiskindlus paranes, inimesed ostsid rohkem kaupu. Kui vaadata meie kontserni jaekaubanduse poolt Tallinna Kaubamajas, siis selle näitajad oli 2010. aastal oluliselt paremad kui aastal 2009," rääkis Käo. Tema hinnangul läks möödunud aastal kaupmeestel hästi, sest enam nii palju allahindlusi ei tehtud.

Kaupmehe põld jääb sageli kitsaks, sest marginaalid on väiksed - suure mahuta raha ei teeni. Siiski leiab Vips, et ka väiksem kaupmees võib Eestis hästi elada. "See on umbes sama küsimus, et kui meie sõidame Mercedese ja Porche sõiduautoga, kuidas meil on võimalik veoauto kõrval ellu jääda. Sõidan eest ära, ei sõida otsa. Üks on suur ja teine väiksem, see ei tähenda, et nad sõita ei oska. Suurus midagi tähendab, aga see ei tähenda, et ta peaks kuidagi edukam olema," rääkis Vips.

Praegu aga laiutab üleüldine teadmatus, mille põhjuseks on Kreeka kriis. "Kõik olulisemad asjad, kus võetakse kohustusi pikemaks ajaks, neid otsustada ei taheta - vaadatakse, mis juhtub eurotsoonis," selgitas Käo.

Kaupmehed võidukäiku tulevaks aastaks ei ennusta, pigem on oodata vaikset tõusu. Gross ütleb, et peamine raha peaks tulema ikkagi tööstusest. See on valdkond, kus tegutseb praegu kõige rohkem Rikaste TOPi ärimehi (140) ja esikümnest leiab neid tänavu koguni neli.

Autor: Katariina Krjutshkova

Hetkel kuum