10. oktoober 2011 kell 17:11

Euroopa liidrid lükkasid kriisikohtumise edasi

17. oktoobril algama pidanud ELi liidrite kohtumine lükati kuue päeva võrra edasi, et anda lisaaega võlakriisiga võitlemise strateegia kokkupanekuks.

Euroopa Ülemkogu eesistuja  Herman Van Rompuy kinnitas esmaspäeva pärastlõunal, et Euroopa Liidu riigipeade 17.-18. oktoobril toimuma pidanud kohtumine lükkub 23. oktoobrile, vahendab The Wall Street Journal.

Edasilükkumise taga on vajadus anda Euroopa Komisjonile ja Rahvusvahelisele Valuutafondile (IMF) rohkem aega, et tulla välja omapoolsete lahendustega, kuidas Kreeka olukorda parandada.

Anonüümseks jäänud EL-i ametniku sõnul annab see Euroopa Komisjonile lisaaega, et tulla välja pankade rekapitaliseerimise kavaga. Troikana tuntud Euroopa Liit, IMF ja Euroopa Keskpank lõpetavad teisipäeval oma Ateena visiidi, millele järgnevalt oodatakse neilt raportit Kreekas läbiviidud reformide tulemuste kohta.  Raporti alusel peaksid IMF-i nõukogu ja eurotsooni rahandusministrid otsustama Kreekale antava abisumma suuruse üle.

Van Rompuy aõnas, et Kreeka olukorda oleks vaja analüüsida rohkematest aspektidest, asetades põhirõhu pankade rekapitaliseerimisele ja stabilisatsioonimehhanismi EFSF-i efektiivsusele.

Kreeka rahandusminister Evangelos Venizelos teatas tänase EL-i ja IMF-i ametnikega Ateenas toimunud kohtumise lõpus, et Kreeka finantseerimisel kavatsetakse rohkem toetuda erasektorile, kui algselt plaaniti. Mehe sõnul oleks riigil novembris vaja 8 miljardit eurot, et jaguks piisavalt raha palkade ja pensionite väljamaksmiseks.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum