Raivo Sormunen • 11. oktoober 2011 kell 21:00

Ka investeerimisgurud võivad rängalt eksida

Kui kirute oma halbu investeeringuid väärtpaberibörsidel, siis võib lohutuseks öelda, et ka parimad eksivad. Riskikapitalist ja Forbesi ühe esimiljardäri John Paulsoni juhitavatele fondidele on terve aasta läinud kohutavalt. Olukord läks veelgi nutusemaks just lõppenud kuul.

Paulson & Co. kõige suurim fond Advantage Plus osak kaotas septembris asjasse pühendatud allikate väitel oma väärtusest viiendiku, mis viis osaku 2011. aasta kogumiinuse koguni 47 protsendile. Et aasta lõpetada plusspoolel, peaks fondi osak tõusma neljandas kvartalis ligi 90%.

Advantage Plus üritab investoritele raha teenida, panustades korporatiivsündmustele, nagu ettevõtete ülevõtmised ja pankrotid, ning kasutab kasumi maksimeerimiseks ka võimendusena laenuraha.

Sarnane, kuid ilma võimenduseta fond Advantage näitas septembris 12protsendist kaotust ning on 2011. aasta lõikes 32% miinuses.

Kullafond jääb tugevalt kullale alla. Kulla peale panustajana viimastel aastatel kuulsust võitnud Paulson kaotas ka oma särava metalli fondiga, mis loovutas kuuga tervelt 16,4% oma väärtusest. 2011. aasta lõikes on fond plusspoolel kõigest 1 protsendiga (samas on kuld 2011. aastal veel 16% plussis).

Ka Recovery Fundi jaoks oli september nõrk (14%) ning see vedas aasta tooluse -31 protsendile.

Võrdluseks konsultatsioonifirma Hennessee Group andmeil kaotasid riskifondid septembris keskmiselt 3,7% ning HFRI Fund Weighted Composite'i indeks, mis jälgib riskifondide osakute liikumist, langes kolmandas kvartalis 5,5%.

Täna korraldab Paulson fondi seisu kommenteerimiseks investoritele telefonikonverentsi.

Seal tuleb tal tõdeda, et ka targemad võivad eksida, ning võita tagasi investorite suur usaldus, mis tekkis suuresti pärast seda, kui Paulson 2007. aastal USA kinnisvaramulli lõhkemise peale panustades klientidele kõvasti raha kokku ajas.

Paulsoni fondide käekäik mõjutab väga otseselt ka riskikapitalisti ennast, kuna väidedavalt kuulub umbes pool fondile kuuluvast 30 miljardist dollarist Paulsonile ja tema töötajatele.

Hetkel kuum