15. november 2011 kell 7:31

Fed: järgmine aasta masu tõenäosus üle 50%

San Francisco Föderaalreservi ökonomistide sõnul on Euroopa võlakriisi tõttu tõusnud majanduslanguse tõenäosus 2012. aastal üle 50%.

"Terve mõistus ütleb, et niigi õrn USA majandus ei peaks vastu teiselt poolt Atlandi ookeani tulevale turbulentsile," kirjutasid Fedi ökonomistid Travis Berge, Early Elias ja Oscar Jorda. "Mõne Euroopa riigi pankrot tähendaks, et tõenäoliselt vajub USA tagasi majanduslangusse."

Tõenäosus, et maailma suurim majandus langeb uude masusse on suurenenud alates eelmisest aastast, kui Berge ja Jorda prognoosisid tõenäosuseks 50%, et selline sündmus võib juhtuda 2012. aasta esimese kuue kuu jooksul, kirjutab Bloomberg.

Jaapani maavärin selle aasta märtsis halvas USA autotööstuse tarneahelat "oluliselt rohkem, kui oodati", mis näitas, kuidas võib teisel pool ookeani toimuv USA majandust mõjutada, ütlesid ökonomistid.

Nüüd on Euroopa raske olukord "hoidmas paljusid kauplejaid öösel üleval, kes elavad uuesti üle košmaari nagu siis, kui finantsturud olid kollapsi äärel pärast Lehman Brothersi kokkuvarisemist".

"Prognoosid näitavad, et masu tõenäosus millalgi 2012. aasta esimeses pooles on oluliselt suurem kui 50%," kirjutasid uuringu autorid. "Juhul, kui me navigeerime end läbi tormi 2012. aasta teises pooles, tundub, et oht kahaneb kiiresti 2013. aastal."

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum