Anne Oja • 16. november 2011 kell 21:00

Leedu keskpank peatas Snorase panga tegevuse

Ajakirjanikud ootasid eile valitsuse rünnakut kohalikule pangale, sest said päev varem selle kohta vihje, ütles Leedu ajakirjanik Ramunas Kontrimas.

"Juba eile oldi valmis, et valitsus alustab ühe kohaliku panga ründamist," tunnistas Äripäeva uudisteportaali news2bizi Leedu toimetajana töötav Kontrimas eile ja lisas, et teisipäeval ilmus järelevalve vastav märge, kuid selles ühtegi nime ei nimetatud.

Snoras pole küll päris kohalikul kapitalil põhinev pank, kuna põhiaktsionär on Venemaalt, märkis ta.

Kontrimas ütles, et toimunu on siiski väga ootamatu ja lähemat infot kellelgi pole. "Snorase enda kodulehekülg ei tööta enam," märkis Kontrimas.

Eestis alustas Snoras eluasemelaenu pakkumist esmaspäeval. "Me oleme uued tegijad turul, mistõttu ootame eluasemelaenude portfellis lähiaastatel mõõdukat kasvu," ütles panga Eesti filiaali juhataja Igor Novikov ettevõtte teates.

Leedu keskpanga hinnangul on Snorase varade kvaliteet halb ja pank ei ole ka täitnud keskpanga varasemaid ettekirjutusi või on täitnud neid formaalselt.

Valitsus arutas aktsiate ülevõtmist. Leedu valitsus kogunes eile kella 16 ajal erakorralisele istungile, kus otsustati Snorase pank üle võtta.

Snoras teenis tänavu esimesel kolmel kvartalil 7,0797 litti puhaskasumit, teatas pank 9. novembril. Teade kasumist ja plaanist eluasemelaene väljastama hakata on üleval ka panga omaniku Vladimir Antonovi kodulehel.

Panga peamised aktsionärid on Venemaa kodanik Vladimir Antonov 68,10 protsendi ja Raimondas Baranauskas 25,31 protsendiga.

Snoras on varade mahu poolest Leedu suuruselt viies pank, panga käes on 9% ärilaenude, 3% kodumajapidamise laenuturust ning 11% ettevõtete hoiuste ja 15% kodumajapidamiste hoiuste turust. Pank tegutseb kõigis kolmes Balti riigis.

2010. aasta lõpus oli Snorase omanikeringis 27 riigi investorid, 5 protsenti kuulus Eesti investoritele.

Hetkel kuum