Itaaliale tuli laenuraha üpris kallilt kätte

Romet Kreek 28. november 2011, 00:00

Kuigi reedel suutis Itaalia riigikassa müüa maha kõik emiteeritud võlakirjad, läks laenuraha hind riigile kalliks. 183päevaste võlakirjade tootlus tõusis 6,504 protsendile ehk kõrgeimale tasemele pärast 1997. aasta augustit. Eelmisel, 26. oktoobri oksjonil sai riik sama pikaks ajaks laenu veel 3,535 protsendiga. Nõudlus ületas pakutut 1,47 korda võrreldes eelmise oksjoni 1,57ga.

Kuuekuulisi võlakirju emiteeriti 8 miljardi euro eest. Oksjoni järel tõusis Itaalia 10aastase võlakirja tootlus järelturul 19 baaspunkti võrra, 7,3 protsendile.

Itaalia riigikassa direktori Maria Cannata sõnul ei oma kasvanud võlatootlused kestvat mõju Itaalia võlale, kuigi tuleval aastal valmistub riigikassa müüma 440 miljardi euro eest võlakirju. Võlakirju on tarvis emiteerida 1,9 triljoni eurose võlakoorma pikendamiseks ja võlakirjaintresside tasumiseks.

Itaalia kaheaastaste võlakirjade tootlus tõusis euroala tippu ehk kõrgemale 8 protsendi tasemest ja seda vaatamata Euroopa Keskpanga tugiostudele.

Reuters kirjutas, et turustressi märgiks on, et praegu on järelturul Itaalia kaheaastaste võlakirjade tootlus kõrgem kümneaastaste omast ning laenukulud on kõrgemad 7 protsendist.

"Hinnastatus on kohutav," ütles ING intressistrateeg Padhraic Garvey. "Nad said hommikul ülesande lahendamisega hakkama, kuid see on ka ainus positiivne asi."

Alanud nädalal plaanib Itaalia emiteerida kuni 8 miljardi euro eest võlakirju. Reedel emiteeris Itaalia ka kahe miljardi euro eest nullkupongiga võlakirju, mille tootlus oli rekordiline 7,8 protsenti võrreldes eelmise oksjoni 4,6protsendise tootlusega.

Itaalial on nüüd kulukam raha kaasata kui Hispaanial, kus valimistel vahetus valitsus. Hispaania sai kuuekuuliste võlakirjade emiteerimisega hakkama 5,2protsendise tootlusega.

Paistab, et ka alanud nädalal ei tule vaikust võlakirjarindelt, et saaks puhtalt pühenduda aktsiaturgudel toimuva kajastamisele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    02. December 2011, 09:04
    Otsi:

    Ava täpsem otsing