Vaata, mis aitab majandusarengut prognoosida

Birjo Must 28. november 2011, 16:54

BusinessInsider pani kokku kõige veidramate indeksite tabeli, millega on võimalik prognoosida majandusarenguid.

Mähkmelööbe indikaator
Rahasäästmise nimel vahetavad vanemad päeva jooksul lastel vähem kordi mähkmeid. Vastavalt Symphony IRI andmetele, kasvas mähkmelööbe kreemi müük 2,8% samal ajal kui ühekordsete mähkmete müük langes 9%.

Mereväkke kutsumise indeks
Rasketel aegadel palgatakse mereväkke rohkem tsiviilisikuid, kes ei suuda leida muud tööd. Kui liiga palju inimesi soovib liituda, siis hakatakse reklaami vähendama ja potentsiaalseid uustulnukaid eemale peletama.
 
Jaapani juukselõikuse indikaator
Parematel aegadel lasevad naised oma juukseid lõigata ja värvida ning hoolitsevad enda eest rohkem. Jaapani Nikkei ajakirja andmetel lõikasid naised oma juuksed lühemaks kui majandus 1997. aastal kukkus.

Big Mac´i indeks
See indeks näitab valuuta vahetuse kursse erinevates riikides ja põhineb Big Maci hinnal. The Economist avaldab indeksit igaaastaselt ning näitab tugevat korrelatsiooni Big Maci maksumuse (dollarites) ja SKP vahel. 

Kuumade ettekandjate indeks
Mida kuumem on ettekandja, seda lähemal on majandus kuristiku äärele. Buumiaegadel kasutavad füüsiliselt atraktiivsed inimesed oma välimust, et saada paremini tasustatud töökohti.

Kitsa lipsu indikaator
Siinkohal pakutakse välja kaks indikaatorit. Esiteks ostavad mehed rasketel aegadel lipse, et näidata, et nad töötavad rohkem. Teiseks muutuvad lipsud kehvematel aegadel kitsamaks ja majandus taastudes erksamaks.
Kui Suurbritannias ilmusid 2007. aastal uudised, et oodata on koondamisi, suurenes lipsude müük. Mehed püüdsid tööandjatele näidata, et nad on tulnud tööd tegema.

Õlle tarbimise indeks
Tarbijad püüavad alati säästa sellega, et tarbivad alkoholi kodus. 2008.-2010. aastatel kukkus tööhõive õlletööstuses 12% võrreldes Euroopa kogutööhõive 2%-lise langusega.

Seelikupikkuse indeks
1920. aastatel majandusteadlase George Taylori poolt avastatud indeks prognoosib turgude liikumist naiste seelikupikkuse põhjal. Mida lühem seelik, seda paremini läheb majandusel. 

Auto müügimeeste indeks
Mida kiiremini müügimehed allahindlusi teevad, seda nõrgem on majandus.

Läti prostituutide indeks
Buumiaegadel, mil naised leiavad paremaid töökohti, on vähem prostituute ja tunnihind tõuseb. Kui majandus 2009. aastal langes, kukkus Läti prostituutide ühe öö hind 60 dollarile. 

Google´i otsingu indeks
Google mõõtis otsingute andmeid ja avastas, et pea kaks tosinat otsitavat valdkonda, kaasa arvatud tööpuudus, võnguvad sarnaselt turuga.

Kupongi lõikamiste indeks
Kui majandus langeb, püüavad tarbijad kasutada ajalehtedest/ajakirjadest välja lõigatud kuponge, et vähendada tarbeesemete maksumust.

Lasteeinega kaasa antavate mänguasjade indikaator
Restoranid vähendavad kasumimarginaali säilitamiseks tasuta asjade jagamist.

Meeste aluspesu indeks
Mehed loobuvad aluspesu ostmisest, et hoida rasketel aegadel raha kokku. Uuringufirma Mintel väitel langes meeste aluspesu müük 2009. aastal 2,3%, mis juhtus esimest korda pärast 2003. aastat.

Töömeeste tagasihelistamise kiiruse indeks
Mida kiiremini töömees tagasi helistab, seda kehvemini läheb majandusel. Headel aegadel on töömehed klientidega pidevalt hõivatud.

Konserveeritud ubade indeks
Tarbijad pöörduvad konserveeritud toodete poole, et rasketel aegadel kokku hoida toidukulutusi. BBC uuringud näitavad, et 2009. aastal kasvas Suurbritannias konserveeritud ubade hind 23%.

Huulepulga indeks
Estee Lauderi juhi Leonard Lauderi poolt loodud indeks näitab, et naised soetavad kehvadel aegadel pigem huulepulga ning väldivad kalleid tooteid nagu käekotid ja kingad.

Popkorni indeks
Et pageda reaalsuse eest, käivad inimesed kinodes sõltumata filmi kvaliteedist.

Sääsehammustuste indeks
Mida enam maju seisab tühjana, seda rohkem esineb ka sääsehammustusi. Rohtukasvanud hoovid ja basseinid muutuvad kahjurite pesitsusaladeks.

Alligaatorite ja krokodillide populatsioon
Kui ameeriklased asusid vähem raha kulutama, kukkus ka kallihinnaliste alligaatori ja krokodillinahast kottide müük.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. December 2011, 13:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing