15. detsember 2011 kell 7:35

Euroopa kriis röövib 1% USA majanduskasvust

USA investeerimispanga Goldman Sachsi ökonomistide sõnul läheb Euroopa võlakriis tuleval aastal niigi nõrgukesele USA majandusele maksma üks protsendipunkt kasvust.

Turgudel on juba pikka aega üleval püsinud küsimus, kas võlakriis võib laieneda edasi ka Ühendriikidesse, mis on ka sel nädalal aktsiaturge rõhunud ja tekitab küsimuse, kui palju hullemaks võivad asjad minna.

Goldman Sachsi prognooside kohaselt tähendaks Euroopa pankade 25%ne laenude vähenemine USAsse umbes 0,4 protsendipunkti madalamat majanduskasvu, vahendab CNBC. See omakorda tähendaks kärpeid kodumaistes pankades, mille tulemusel kaotaks riigi majandus umbes ühe protsendipunkti majanduskasvust.

Antud hetkel on keskmine USA tuleva aasta majanduskasvu prognoos 2,5% juures, millest üks protsendipunkt maha arvatuna klapiks prognoos Goldman Sachsi 1,5% majanduskasvu prognoosiga.

"Välispankade laenumahtude vähenemine USA pankadele võib omada väga olulist mõju riigi majanduskasvule," kirjutas Goldmani peaökonomist Jan Hatzius aruandes. "Kuigi numbrid ei ole hiiglaslikud, on tähtis ära märkida, et üleüldine mõju võib osutuda oluliselt suuremaks, kui välispankade käitumise võtavad üle ka USA pangad."

Föderaalreservi andmetest nähtub, et laenamise vähenemine on juba alanud, eriti kriitiliseks peetavas kommerts- ja tööstussektoris. Kuigi enamik pankasid ütlesid, et nad lõdvendavad standardeid, siis 22,7% välispankadest teatasid, et nad piiravad krediidi kättesaadavust.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum