• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Pank, mille eesmärk on kaardilt kaduda

  Aastal 2009 alustas Saksamaal tööd Erste Abwicklungsanstalt ehk esimene bad bank (halb pank – toim). Erste Abwicklungsanstalti (EAA) ülesandeks sai üle võtta ja võimalikult optimaalsetel tingimustel maha müüa WestLB panga hapuksläinud laenuportfell. Praeguseks on pank oma eksistentsi edukalt tõestanud ning juhtide kinnitusel on sellist mudelil Euroopas perspektiivi.

  Läinud nädalal olid Berliini Välispressiklubis külas EAA juhatuse liikmed Matthias Wargers ja Markus Bolder, kes rääkisid, kuidas nende bad bank turul toimib ja milline on asutuse roll praeguses panga- ja finantskriisis. “Kõik, mis aitab protsesse aeglustada, aitab kriisi mahendada,” ütles Wargers praeguse panganduskriisi võimalikke lahendusi kommenteerides.
  Vabanetud kolmandikust halbadest varadest. 2010. aasta algul operatiivset tegevust alustanud Erste Abwicklungsanstalt võttis raskustesse sattunult WestLB-lt üle 77,5 miljardi euro ulatuses hapusid laene. Kolmandiku sellest moodustasid rahvusvahelised laenud, kolmandiku väärtpaberid ning kolmandiku struktureeritud laenud, enamasti kinnisvaraprojektid USAs, Hispaanias, Iirimaal. Praeguseks on pea pooleteiseaastase tegevusaja järel suudetud vabaneda 30 protsendist WestLB halbadest varadest, algkapitalile on juurde teenitud pool miljardit eurot.
  “On ekslik öelda, et halb pank võrdub automaatselt halbade varadega,” rõhutas Wargers oma panga tegevust kommenteerides. “Me üritame turult võtta parima, sest meie erinevalt traditsioonilistest pankadest ei pea halbadest laenudest kiiresti vabanema. Võite ette kujutada, et kes peab kiiresti müüma, siis mis hinnaga ta seda teeb. Meie suur pluss on ajafaktor.”
  Wargers toob näiteks laevaehituse finantseeringud. Aastal 2010 need ei toiminud, kuid see ei olnud EAA jaoks põhjus neist kiiresti vabaneda. “Me ootame, kuni konjunktuur paraneb. Meil on aega, mida teistel ei ole.”
  “Investorid pakkusid meile algul hindasid põhimõttel halb pank = head hinnad, aga meie puhul see ei toimi,” ütles Bolder. Meil on tõepoolest aega vaadata, millal on parim hind, millal on õige moment positsioonidest vabanemiseks. See ei tähenda aga muidugi mitte, et me ootame ja loodame, et järgmise 20 aasta jooksul on kõik jälle ilus. Me oleme ikkagi äriettevõte. Me optimeerime struktuurimeetmeid, mida me järgime ning hoolitseme selle eest, et me saame mõistlikud hinnad.”
  Panku päästev institutsioon. Bolderi ja Wargersi sõnul on EAA puhul tegemist päästva institutsiooniga pankade jaoks, kuna halvad laenud koormavad asjatult pankade bilansse.
  “Kui praegu pankasid vaadata, siis nad endiselt kõiguvad. Põhjuseks see, et neil on teatud harud, millest nad ei saa kiiresti vabaneda ning mis on bilansis. Seega on neil väga raske end positsioneerida,” ütles Bolder. “Mitmed pangad loovad majasiseseid halbu panku, kandes riskidega koormatud osad neisse üle. Aga need on endiselt neil bilansis, kus nüüd konkureerivad kapital ja likviidsus. Tuumikpank, mis peab edasi liikuma, ja halb pank samas majas. Lisaks reitinguagentuuride surve halvast kiiresti vabaneda.”
  “Me ei ole leiutanud mingit alkeemilist retsepti, kuidas õlgedest kulda teha,” rääkis Wargers. “Kui meil õnnestub aga rahvamajanduse vaatevinklist süsteemi stabiliseerida, siis tasuks küll küsida, kas pangad jäävad nii, nagu nad on, või ma võtan neist varad välja, muudan struktuure ja säästan turgu. On ju täiesti uus kogemus, mida me praegu kriisis õpime, et pangad kaovad, ja nimelt nii, et see ei kahjusta rahvamajandust.”
  Wargers lisab, et bad bank vajab küll riiklikke garantiisid, kuid lõppkokkuvõttes on tegemist instrumendiga, mis aitab säästvalt stabiliseerida finantssüsteeme.
  Soov aidata vabaneda halbadest varadest
  EAA panga ainus eesmärk on halbadest varadest vabanemine – sellist mudelit enne 2005. aastat ei tuntud.Küsimustele vastavad EAA juhatuse liikmed Matthias Wargers ja Markus Bolder.
  Milline on EAA portfell ja tegevuspõhimõtted? M.B.: Meie portfell on jaotatud kõigis riskirühmades võrdselt. Me hoiame nn lihtsaid, kindlaid tehinguid, öeldes, et selle saame igal juhul tagasi. Sellelt kasseerime intresse ja me ei näe otsest põhjust sellest kiiresti vabaneda.Intensiivselt tegeleme raskete juhtumitega, mis meie portfellist moodustavad umbes 40 protsenti. Meil on ka finantseeringuid, mille müük on osutunud edukaks.
  Mis on EAA eesmärk?  M.B.: Meie panga ainus eesmärk on varadest vabanemine. See on mudel, mida veel aastal 2005 ei tuntud. Siis oleks pangas halvad laenud lihtsalt kõrvale jäetud, kuna eesmärk oli kasvada. Aga aastast 2007 ei olnud see enam võimalik. Meie näeme oma tegevuse käigus, et aastast 2010 läks asi jälle paremaks. Need aga, kes olid sunnitud aastatel 2008 ja 2009 müüma, pidid leppima kahjudega.
  Miks EAA tekkis? M.W.: Tegemist on normaalse turuarenguga. Pankadel on raskusi turul funktsioneerimisega. Paljud maapangad tegelesid varapõhiste finantseeringutega. Rahastati lennukeid, laevu jne. Sedalaadi finantseeringud käivad alati USA dollarites. Aga üks suuremaid probleeme on dollarite hankimine. Eelduseks on tippreiting. Kui reitingut ei ole või kui investorid ei ole enam valmis emissioone finantseerima, muutub dollari hankimine sedavõrd kalliks, et kogu äri ei tasu enam ära.
  Kuidas EAA toimib? M.W.: Iga aasta alguses me vaatame, kui palju plaanime varasid vähendada. Selleks on meil müügiplaanid. Aasta kaupa planeerime aktiivseid meetmeid 50–60 protsendi ulatuses. Portfell on jagatud 23 klastrisse. Seal on piirkondlik klaster, laevad, hotellide finantseeringud jne.Meie kogemus näitab, et tegutseda tuleb lokaalselt. Võtame ette kas mõne tööstuse või kinnisvara, uurime keskkonda ja siis realiseerime oma võimalused. Võtame positsioonid ükshaaval läbi, portfellihalduril on omad ootused, mida aasta jooksul pidevalt oludega kohandatakse.
   
  Mis on mis
  Erste Abwicklungsanstalt
  Organisatooriliselt ja majanduslikult iseseisev, avaliku õiguse asutus, mis kuulub Saksamaa riikliku finantsturgude stabiliseerumise ameti (FMSA) alla.Asutati 11. detsembril 2009 FMSA poolt. Sai ülesandeks üle võtta WestLB panga riskipositsioonid ja mittestrateegilised ärid nominaalses kogumahus 85 miljardit eurot (seisuga juuni 2009).Ei ole krediidiasutus ning juhib oma ettevõtmisi lähtuvalt majanduslikest põhimõtetest, pidades silmas likvideerimise eesmärke ning kahjumi minimeerimise põhimõtet.Omakapital oli seisuga 30. aprill 2010. aasta 3 miljardit eurot, praeguseks on sellele juurde teenitud pool miljardit eurot.Sarnane institutsioon Saksamaal on ka Hypo Real Estate’i varad üle võtnud FMS Wertmanagement. Rahvusvahelises plaanis on sarnaseid mudeleid rakendatud Iirimaal, USAs (FDIC), Suurbritannias. Hispaanias on sarnase institutsiooni loomine praegu kaalumisel.
  Allikas: EAA
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Enefiti börsikell kuulutab Eesti väikeaktsionäri triumfi
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Enefit Greeni aktsiate esmane avalik pakkumine õnnestus vaatamata sellele, kuidas aktsia käituma hakkab, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Nafta hind on täna tõusu jätkamas
Nafta hinnatõus on täna jätkumas, eelmisel nädalal tõusis tooraine hind juba kaheksandat nädalat järjest, sest globaalne energiaturu kriis suurendab enne talve nõudlust, vahendab Bloomberg.
Nafta hinnatõus on täna jätkumas, eelmisel nädalal tõusis tooraine hind juba kaheksandat nädalat järjest, sest globaalne energiaturu kriis suurendab enne talve nõudlust, vahendab Bloomberg.
Uute autode müük kukkus Euroopas veerandi
Põhiliselt kiipide puudusest tekkinud tarneraskuste tõttu müüdi septembris Euroopa Liidu riikides vaid 718 598 uut sõiduautot, mida on 23,1% vähem võrreldes möödunud aastaga.
Põhiliselt kiipide puudusest tekkinud tarneraskuste tõttu müüdi septembris Euroopa Liidu riikides vaid 718 598 uut sõiduautot, mida on 23,1% vähem võrreldes möödunud aastaga.
Piirangud lennutasid Rakvere firmas keskmise palga üle 4000 euro
Ühes Lääne-Virumaa ettevõttes oli mullu töötajate keskmine palk üle 4000 euro ning ettevõtte juhi palk 7600 eurot kuus. Eestis on nii kõrge pagatasemega ettevõtteid kokku 111, kirjutab Lääne-Virumaa Uudised.
Ühes Lääne-Virumaa ettevõttes oli mullu töötajate keskmine palk üle 4000 euro ning ettevõtte juhi palk 7600 eurot kuus. Eestis on nii kõrge pagatasemega ettevõtteid kokku 111, kirjutab Lääne-Virumaa Uudised.