Meie inimesed käisid ja vaatasid Püssi plaaditehase enne ostu üle, osaliselt me tehnikat ka uuendasime, kuid masinapark vedas meid siiski alt, rääkis Viisnurga (uue nimega Skano) tegevjuht Andres Kivistik.
Järgneb intervjuu:
Ostsite Püssi tehase siis veidi nagu põrsast kotis?
Tehnika oli seisnud üle aasta, mingid asjad olid lihtsalt katki. Lisaks eelmised omanikud, kui nad olid rahahädas, siis nad viimase aasta käitlesid tehast praktiliselt ilma hoolduseta. Kui võllidele määret vahele ei panda, siis nad lihtsalt kuluvad. Suure hulga asju me vahetasime enne tootma asumist välja, kuid üksikud asjad hakkasid ka hiljem purunema, kuid kogu tootmisprotsess juba käib…
Artikkel jätkub pärast reklaami
Te polnud selleks valmis?
Me ei oodanud seda jah. Me teadsime, et seadmepark on uus. Meie hooldame ikka siis, kui on vaja hooldada masinaparki. Me arvasime, et kui inimesed on investeerinud suure hulga raha, siis nad käituvad heaperemehelikult. Kuid ma ei taha kedagi süüdistada.
Rääkisin mõne aktsionäriga ja tõstatus küsimus, et aeg Püssi ostuks oli ikka päris õige?
Tagantjärgi tarkus. Eelmisel aastal samal ajal olime analoogtoodanguga täiesti välja müüdud. Me usume, et me jõuame jälle sinna. Ajastus ei olnud õige, kuid siis, kui on õige ajastus, siis ei ole selliseid asju jällegi saada. Rasketel aegadel tehtud investeeringud toovad tegelikult headel aegadel palju rohkem tulu.
Seda nad kõik räägivad jah.
Mina usun sellesse. Ma usun, et paari kuu pärast oleme me hoopis teises seisus. Käesoleval aastal kindlasti.
Kas ostsite Püssi ka osalt selleks, et mõni konkurents seda endale ei napsaks?
Absoluutselt. Võibolla oleks pidanud veel ootama ja ostma 500 000 eurot odavamalt. Kuid ka minuga kontakteerusid inimesed, kes ei teadnud, et me sellest huvitatud oleme. Nad küsisid, et mida ma sellest tehasest arvan, kas seda tasuks osta ja mis hinnaga jne. Eks ma pidin neile siis rääkima ju, et arvan, et seda ei tasu üldse osta (naerab).
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kui tehas on ehitatud 12 mln euro eest ja ta müüakse neljaga, siis teki inimestel huvi, et midagi saab hästi kätte.
Soome turg on teil murelaps.
On jah, aga ma usun, et selle lahendame. Sõlmisime Soomes uue agendiga lepingu – Finnforest, kes on Soome kõige suurem puidutööstusettevõte. Nende kogukäive oli eelmisel aastal 800 mln eurot. Ainuke, mida neil portfellis veel pole, on meie toode. Neil on Inglismaa suur müügipotentsiaal, seal on laopood ja logistikakeskus Prantsusmaal. Üritame läbi nende ka teisi turge võtta.
Hetkel oli kõik koos: vahetasime agenti ja üldine halb aeg, lühikeses plaanis on see valus, kuid pikemas perspektiivis on see väga kasulik. See, et me üks kvartal oleme kahjumis, see pole midagi hirmsat, siin on ettevõtteid, kes on aastaid kahjumis ja aktsionärid arvavad ikka, et ettevõte tuleb sellest välja ja investeeritakse isegi juurde.
Millal Aasiaga konkreetsemaks läheb?
Meil on tööle võetud hiina keelt kõnelev inimene, kes tegeleb sellega päevast päeva. Hiina on kaugel ja see kõik võtab aega. Nad on näidiseid saanud ja neid testitakse ja ma päris kõigest ei saa ka rääkida. Viisnurk on maailmamastaabis väga väike, kui suudame igale poole natuke müüa...
Kas nimevahetus (Viisnurk muutus Skanoks - toim.) aitab müügile kaasa?
Me usume, et aitab. Meil on vaja imidžit natuke muuta. Kui Eestis küsitakse, kes see Viisnurk on, siis mõeldakse, et ah mingi vana suusatootja. Keegi ei tea, et me toodame mööblit. Oleme müünud seda Skano kaubamärgi all. See nimi Viisnurk on emotsionaalne vaid mõnedele Pärnu inimestele, muud rahalist väärtust sel pole. Me tahame muutuda dünaamilisemaks ja see on puhas turundus.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Millal dividende jagate?
Kui raha on, siis saab seda ka jagada. Eelmisel aastal läks investeeringule palju raha, kuid me maksime siis ka aktsionäridele raha.