26. september 2012 kell 21:00

Juubelikink Enn Merile: firma müük

Enn Meri müüs 2003. aastal viiendiku oma ettevõttest OÜ Merinvest Saksa firmale. Samal ajal tegi Meri lepingu: 70. sünnipäeval müüb ta maha ka ülejäänud firma. 15. jaanuaril sai Meri 70aastaseks.

Merinvest toodab autotööstustele kummitihendeid ja -membraane.

Müüsite 60 protsenti firmast sakslastele. Miks? Meil oli see juba ammu kokku lepitud. Ma olen selle firma asutaja. 1996. aastal sai see asutatud ja meil on ainult üks partner – see on Saksa firma Freudenberg Dichtungs- und Schwingungstechnik GmbH & Co. See on üks maailma suurimatest kummitootjatest – 30 000 töötajat ja 7 miljardit eurot käivet. Nad on olnud meie ainus klient ja tarnija. 2003. aastal ostsid nad 20 protsenti meie firmast. Siis tegime ka lepingu, et päeval, mil saan 70 aastat vanaks, on neil õigus osta ära kogu firma. Ma sain nüüd 70. Nad ei ostnud mitte kogu firmat, nad tahtsid, et oleks üks Eesti omanik. Ma jätan operatiivse juhtimise ära aastavahetusel, minust saab nõukogu esimees – seda nende soovil. Nad tahavad, et asi läheks vanas vaimus edasi. See ei ole negatiivne asi, see on väga positiivne ka meie töötajatele. See kinnitab, et Freudenbergi huvi Saaremaal ja Eestis tootmise vastu on pikaajaline. Vaevalt oleks nad meid ostnud, kavatsedes selle maha müüa ja siis ära kolida. Vastupidi! Nad kinnitavad siin korralikult kanda.

Miks Te tegite lepingu, et 70aastaseks saades müüte ettevõtte maha? Kas 70 aastat pole päris õige aeg, et töö maha jätta? See oli vabatahtlik, meil on hinnavalem asja sees. Nad on ausad ja korrektsed. See hind, mis sai omavahel kokku lepitud, on makstud. Kõik on korras. Küsimus oli esialgu, kas mul oleks keegi, kes võtaks asja üle. Kahjuks mul ükski kolmest tütrest pole huvitatud. Siis on parem, kui nemad (Freudenberg Dichtungs- und Schwingungstechnik GmbH & Co – toim) ajavad seda edasi. Nii on töötajatel parem. Nad on väga stabiilsed partnerid.

Ning 20 protsenti jätsite endale, kuna see on sakslaste soov? Jah.

Kui suur on tehingu hind? Seda ma kahjuks ei saa ega taha öelda. See on meie ja sakslaste vaheline asi.

Äripäeva hinnangul on see 3,4 miljonit eurot. Ma ei kommenteeri.

Aga mida Te selle rahaga teete? Eks vaatame. Eks ma midagi investeerin, midagi raiskan.

Te olete edaspidi nõukogu esimees? Jah. Nõukogu töös on suuremad küsimused – eelarved, strateegia. Ma annan nõu juhtkonnale, kui vaja. Kui ei ole vaja, ei anna. Jälgin seda, mis toimub. Et see läheb vanas vaimus edasi.

Millised plaanid firmaga tulevikus on? Maailmamajandus ei ole kõige paremas seisus. Need otsused, mis seal tulevad, on riigi tasemel, mitte firma tasemel. Ollakse ettevaatlikud. Pikas perspektiivis ootab Merinvesti laiendamine – ja korralik laiendamine – Saaremaal.

Millised olid ettevõtte suurimad võidud? Me toodame kvaliteeti, me oleme paindlikud. Alati võib Hiinasse minna. Aga saksased pole seda teinud. Mitte sellepärast, et kulud oleksid väiksemad. Just paindlikkus ja kvaliteet. Ja me oleme usaldusväärne partner. Nad on meid väga omaks võtnud.

Probleeme oli ka? Väikseid probleeme on alati. Aga midagi erilist… ei oska täpselt öelda. Kui oli buumiaeg, siis olid samad probleemid, mis teistel ettevõtetel – mehed kadusid ehitussektorisse, palgad tõusid liiga palju. Need asjad on nüüd paika läinud. Jah, ma arvan, et meie firmal läheb hästi ka edaspidi.

Kas osaluse müümisega on firmas plaanis ka kardinaalseid muutusi? Ei ole. Mida me natukene siin kardame – meie partner on suurfirma, neil on oma aruandlussüsteemid, mis on tunduvalt keerulisemad kui meie omad. Aga seda on meile lubatud, et sellel lihtsal viisil, nagu me seni oleme asju teinud, saame me ka edasi teha. Et ei tule suured süsteemid.

Kuivõrd tasub noortel Eestis ettevõtlusega tegeleda? Tasub ikka. Nagu keegi teine juba ütles – tehakse liiga vähe. Olla ettevõtja on väga tore. Ma ei kahetse seda eluilmaski. See on tore, põnev, mõni euro ei tee ka paha…

Millega Te nüüd kavatsete tegelda? Mul on üks korralik jaht olemas, sellega hakkan purjetama. Siiamaani ei ole jõudnud seda teha. Mul on siin teised vaba aja huvid ka, millega tegelen hea meelega rohkem. Maal on igasuguseid võimalusi asju teha. Kui on küsimus, kas ma ostan maja või korteri Hispaaniasse, siis vastus on ei. Ma olen Saaremaal ja jään Saaremaale. Minust nii kergesti lahti ei saa!

 

Mis on mis

OÜ Merinvest

Enn Meri lõi ettevõtte 1996. aastal. Nüüdseks on 10 töötajaga väikefirmast saanud Saaremaa üks suuremaid töötleva tööstuse tööandjaid, kus töötab üle 300 inimese.Toodab autotööstustele kummitihendeid ja -membraane. Toodang läheb täielikult Euroopasse, firma kliendid on suurimad autotööstused: Audi, BMW, Volkswagen, Peugeot, Volvo, Opel jt. Firmas toodetud detailid on umbes kuuel miljonil autol.Tihendeid müüakse Saksa äripartneri ja osaniku Freudenbergi kaubamärgi alt.dividendid – maksis juulis välja 1,6 miljonit dividende, tollal veel suuromanik Meri sai sellest 1,29 miljonit.tulemused – eelmise aasta käive kasvas 21,6 protsenti, 14,3 miljoni euroni. Puhaskasumit teeniti 753 000 eurot, mis on aasta varasemaga võrreldes 100 000 rohkem.Rikaste top – Enn Meri oli üks esimesi, kes jäi välja Eesti varakamaid inimesi koondavast Rikaste TOPist, mis ilmub homme.

Hetkel kuum