Sirje Rank • 3. oktoober 2012 kell 8:51

Tuvide mäss Prantsuse maksude vastu

Prantsusmaa sotsialistide valitsuse maksutõusude vastu on mässu tõstnud Prantsusmaa idufirmad, käivitades sotsiaalmeedias vihase protesti valitsuse plaani vastu 2013. a eelarves maksustada kapitalitulu sama maksumääraga mis palgatulu.

See tõstaks firma loonud ja selle edasi müünud ettevõtja jaoks reaalse maksu määra praeguselt umbes 30 protsendilt 60%-le, ütles Prantsuse investeerimisfondi ISAI juht Jean-David Chamboredon agentuuri Bloomberg vahendusel. Mujal Euroopas on see maksumäär 18-25% vahel.

„See ei ole vääriline tasu riskimise eest ja peletab noored ettevõtjad minema – Londonisse või mujale,“ ütles Chamboredon. „60% maksumäär tähendab sisuliselt sinu ettevõtte riigistamist.“

Prantsuse idufirmade omanikud on Facebook’is loonud protestigrupi „Les Pigeons“ – tuvid. Prantsuse slängis tähendab tuvi luuserit.

„Valitsus arvab, et Prantsuse ettevõtjad on tuvid/luuserid,“ kuulutas liikumine. „Ettevõtlust ahistav poliitika summutab ettevõtlusvaimu ja kujutab endast Prantsusmaa jaoks suurt riski.“

Viie päevaga on grupp saanud üle 29 000 toetaja ja edastanud üle 2800 säutsu Twitteris.

President Francois Hollande’i valitsuse läinud nädalal avalikustatud esimene eelarve tõstis rikaste ja suurfirmade makse. Aastas miljoni euro piiri ületav sissetulek maksustatakse 75% määraga.

„Me peaksime ärgitama ettevõtjaid looma firmasid, tooteid, teenuseid ja töökohti, mitte protestima,“ ütles internetipoe Vente-Privee asutaja Jacques-Antoine Granjon.

Olukorras, kus Prantsuse majanduskasv on soikus ja töötus 13 aasta kõrgeimal tasemel, et saa riik endale lubada ettevõtjate peletamist, ütles Granjon, lisades, et eelarve näitab, kui vähe valitsus aru saab, mida tähendab riski võtmine ja ettevõtte loomine.

Hetkel kuum