Alyona Stadnik • 5. oktoober 2012 kell 9:36

Riigikogulaste tulusid maksuamet ei analüüsi

Äripäev soovis maksuametilt arstide sissetuleku sarnast ülevaadet ka riigikogu liikmete sissetulekutest, kuid seda amet teha ei saa.

"Paraku on järeldus selline, et seda soovi MTA täita ei saa. Nimelt sätestab isikuandmete kaitse seadus, et haldusorgan võib isikuandmeid töödelda üksnes avaliku ülesande täitmise käigus ja seaduse täitmiseks," vastas  maksu- ja tolliameti avalike suhete juht Ivi Papstel.

Seega tohib MTA töödelda oma pädevuse piires isikuandmeid vaid selleks, et täita oma seadusest tulenevaid tööülesandeid. Üheks ülesandeks on muuhulgas ka analüüside, ülevaadete jm sisendite koostamine valitsusele otsuste ettevalmistamiseks ja poliitikate kujundamiseks, selgitas Papstel.

Rahandusminister Jürgen Ligi oli eile valitsuse pressikonverentsil imestunud, kui Äripäev küsis, miks ei tehtud samasugust uuringut, nagu arstide sissetulekute kohta, õpetajate streigi ajal õpetajate palkade kohta ja miks ei tehta taolist uuringut näiteks riigikogu liikmete sissetulekute kohta, kelle palk järgmisel aastal kerkib ning on samuti käivitanud põhjalikke debatte.

Küsimusele, miks avalikkusel pole võimalik saada sarnast ülevaadet riigikogu liikmete sissetulekutest, vastas Ligi, et arstide puhul on nad üldistanud tööalased tulud. "Me saa väita, et arstide sissetulek pärineb naftatööstusest. Riigikogu liikmete puhul on teada, mis on põhipalgad ehk põhitegevuse tulud, kui me tooksime siia naftatööstuse tulud või alkoholitööstuse tulud, siis me saaks täiesti vale pildi. Need on erinevad asjad. See on avalikkust eksitav informatsioon, kui me näiteks aktsiatulud liidaksime ühte kotti," lausus Ligi.

Ta ei nõustunud väitega, et ka see on avalikkust eksitav informatsioon, kui arstide palganõudmise puhul räägitakse arstide välismaal teenitud tulust. Samas sisaldas arstide sissetulekute analüüs nende kogutulu, mille nad maksudeklaratsioonis olid deklareerinud.

Hetkel kuum