Väinu Rozental • 25. oktoober 2012 kell 4:23

Võru TOP: uued seadmed tagavad tellimuste kasvu

Võrumaal Parksepas kaatritoole ning mootorkelgu- ja rongistmeid tootev ning eksportiv OÜ Estelaxe panustab tootekindluse tõstmisele ja investeerib kogu oma kasumi uutesse seadmetesse.

Küsimustele vastab Võrumaa TOPis 4. kohale tulnud OÜ Estelaxe tegevjuht Kalev Piirimägi.

Mullune aasta oli Estelaxele väga edukas – müügitulu suurenes 70% ja kasum kolm korda. Mis tagas edu?

Saime eelmisel aastal EASist ettevõtja stardi- ja kasvutoetust 32 000 eurot. Tänu abile saime osta mitmeid vajalikke põhivahendeid ja need omakorda võimaldasid meil uusi lepinguid sõlmida. Näiteks saime osta kasutatud roboti vaakumdetailide väljalõikamiseks. Ilma selleta poleks me osa tellimusi saanud. Ostsime ka plastmassplaatide jääkide purustaja, mis annab meile mitu efekti. Saadame granuleeritud jäägid Rootsis asuvasse tehasesse tagasi ja saame uue plaadi odavamalt osta ja teiseks ei pea me enam raha maksma jääkide utiliseerimise eest.

Kas raha taotlemine EASist on väga keeruline?

Meil on varasemast ajast ka kogemusi. Aga kui vanasti oli asi nii, et said taotlemisega ise kergesti hakkama, siis nüüd on asi nii peenikeseks aetud, et tuleb tellida projekti kirjutaja. Ilma ei mängi välja.

Estelaxe koduküljel on kirjas, et ehkki ettevõte sai alguse 2008. aastal, on sama tegevusalaga teise ärinime all tegutsetud juba aastast 1998. Mida see tähendab? Kas see on viide metallifirmale ASile Lapi MT, mille osanikering osaliselt kattub Estelaxe osanikega?

Jah, see on viide Lapi MT-le. Hakkasime omal ajal Lapi MT-s plastmasstooteid valmistama allhankena. Meile toodi Soomest materjalid ja masinad ning meie hakkasime valama istmepatju. Tellijaks oli Purvak OY ja kogu toodang läks Soome.

2007. aastal toimus Purvakis omanikevahetus ja uus direktor arvas, et ta nad maksavad Lapi MT-le allhanketööde eest liiga palju. Me saime aru, et nii jätkates läheb firma põhja ja et tuleb asutada uus, omaette firma. Koostöö Purvakiga lõppes 2009. aasta juuli lõpus.

Seega olid teil objektiivsed põhjused uue firma loomiseks. Aga Soome on teil endiselt põhiturg?

On küll jah. Loomulikult on Estelaxe oluliselt laiendanud sortimenti. Hakkasime polsterdama ja võtsime kohe kasutusele ka uue plastaine – elastomeeri.

Kellele te istmeid ja polsterdusi Soomes teete?

Mootorsaaniistmeid teeme Rovaniemis asuvale mootorsaane valmistavale ettevõttele BRP Finland OY-le. Rongiistmeid teeme Rica kaubamärki kandvale firmale Riihimäen Metallikaluste OY. See firma täidab peamiselt Soome riigiraudtee tellimusi. Meil on Soomes ka üks koostööpartner, kes valmistab uusi vaguneid.

Nii et teie valmistatud pehmetel ja mugavatel istmetel istuvad soomlased mitte eestlased?

Nii see on. Küll aga teeme Eestis koostööd ergonoomilisi tooteid valmistavale OÜle Scanergo. Meie valame pehmeid istmepatju ja nemad polsterdavad need ära. Tegu on autojuhtidele mõeldud patjadega, mis toetavad selga ja niudevööd. Eriti palju kasutavad selliseid patju vanemad autojuhid Saksamaal.

Toodangu loetelus hakkavad silma ka lumesaha terad. Kellele te neid toodate?

Valmistame elastomeerist terasid ja muid detaile Tallinnas asuvale OÜle Meiren Engineering, kes toodab lumesahkasid. Samuti valame sahaterasid Eesti kaitseväele. Nemad kasutavad meie sahaterasid Ämari lennuväljal. Lennuväljal ei tohi lükata lund terasest teraga, sest elektrisäde võib tekkida.

Millega Tallinna lennuväljal lund lükatakse?

Nad vist ostavad lumesaha terasid Rootsist. Me oleme natuke üritanud konkureerida, aga ei ole veel pihta saanud.

Korraks tagasi Lapi MT juurde.  2006. aastal kirjutas Äripäev firmast kui Võrumaa TOPi võitjast. Seega olete korra juba rambivalguses olnud tänu headele tulemustele.

Mõneti tuttav tunne on jah. Muide, Lapi MT-l läks mullu samuti hästi (on tänavuses Võrumaa TOPis 25. kohal – toim.) ja hästi läheb ka tänavu. Lapi MT teeb Estelaxele mõningaid alumiiniumdetaile, muid ärilisi suhteid ettevõtete vahel ei ole. Täpsustan, et mina Estelaxes osalust ei oma, küll aga olen kaasomanik Lapi MT-s.

Kui rambivalgusest veel rääkida, siis sellel aastal oli Estelaxe ettevõtlusauhinna üks nominent aasta alustaja kategoorias. See tähendas, et Estelaxe on märgatud. Kuidas firma sellele konkursile sattus?

EASist mulle suvel helistati ja öeldi, et nemad näevad andmete põhjal, et me peaksime konkureerima. Võitjaks meid ei tunnistatud, võit läks ühele arvutifirmale. Aga tööstusettevõtetest olime parimad. EASis loetakse alustavateks ettevõteteks neid, mis on tegutsenud kuni kolm aastat.

Nii et järgmisel aastal te enam alustavate ettevõtete kategoorias ei ole. Millist arengut järgmisel aastal näete?

Me püüame oma arengut igatpidi kindlustada. Oleme ostnud tänavu järjest uusi masinaid ja seadmeid. Näiteks ostsime jaanuaris kelguistmete tootmisse uue nüüdisaegse valumasina ja septembris panime üles Põhjamaade moodsaime valumasina elastomeertoodete valmistamiseks. Lisaks oleme soetanud uued giljotiinid plastplaatide lõikamiseks, uue stantsi ja muud. Investeerime tänavu kokku umbes 300 000 eurot. Sisuliselt kogu teenitud kasum kulub selleks. Midagi ei ole teha, kui tahad areneda, siis tuleb investeerida.

OÜ Estelaxe

• asukoht: Parksepa alevik, Võru vald

• asutatud 5.02.2008

• omanikud: Piret Küttis, Andrus Vare, Toivo Vare

• tegevusala: plasttoodete tootmine

• töötajaid: 29 (2011. a.)

Majandusnäitajad (miljonites eurodes)

käive kasum

2011 2,3 0,3 

2010 1,3 1

2009 0,5 -0,1

2008 0,03 -0,02

Hetkel kuum