Ave Lepik • 29. oktoober 2012 kell 12:56

Tool ja Kirber kohtus süüdi

Ringkonnakohus tunnistas Toomas Tooli ja Karoly Kirberi süüdi turu-manipulatsioonis ning mõistis neile suured rahalised karistused.

Kohus mõistis Toomas Toolile rahalise karistusena 500 000 eurot ning Karoli Kirberile 10 545,42 eurot. Samuti mõistis kohus kummaltki välja teise astme kuriteos süüdimõistmise sundraha 435 eurot.

Kohtukolleegium on seisukohal, et Toolile ja Kirberile inkrimineeritud kuritegu oli kavatsetud. Toomas Tool andis tõenditele tuginedes selgeid korraldusi AS Arco Vara aktsiate müügiks „tilgutades“ neid turule, millega tekitas neile hinnasurvet. Karoly Kirber kogenud börsimaaklerina, tulenevalt uuritud tõenditest sai väga hästi aru, mis on Toomas Tooli eesmärk ja täitis tema korraldusi.

Kohtu hinnangul on tõendamist leidnud, et Tooli tegevuse eesmärgiks oli AS Arco Vara aktsia hinna kunstlik mõjutamine ehk turumanipulatsioon. Toomas Tool müüs AS Arco Vara aktsiaid lühikesel ajavahemikul suures koguses, mis tõi kaasa aktsia hinna odavnemise.

Kohtu hinnangul ei olnud tema eesmärk AS Arco Vara aktsiatest vabanemine, vaid turumanipulatsioon, sest Toomas Tool jätkas oma osaluse suurendamist AS-s Arco Vara. Kohtule esitatud tõenditest nähtub, et Toomas Tooli kontrolli all on ca 1/3 AS Arco Vara aktsiatest ning mees kuulub AS Arco Vara nõukokku.

Kohtumenetluse pooled saavad otsuse vaidlustamise soovist teada seitsme päeva jooksul alates homsest.

Milles seisneb süüdistus?

Toomas Tooli süüdistatakse selles, et ta andis SEB Panga endisele maaklerile Karoly Kirberile korralduse müüa oma abikaasaga seotud esindajakontol olevad Arco Vara aktsiad suurtes kogustes ja ajas järjest madalama hinnaga.

Tooli tehingukorraldustel müüs Kirber 2008. aasta 14. juulil börsil Mari Tooli AS SEB Pank esindajakontol 3727 AS Arco Vara aktsiat keskmise hinnaga 0,6107 eurot, 15. juulil 3727 aktsiat keskmise hinnaga 0,62 eurot, 16. juulil 24 000 aktsiat keskmise hinnaga 0,59 eurot, 17. juulil 1000 aktsiat keskmise hinnaga 0,6 eurot, 18. juulil 175 000 aktsiat keskmise hinnaga 0,58 eurot ning 21. juulil 36 500 aktsiat keskmise hinnaga 0,57 eurot.

Arco Vara suuraktsionäride Richard Tomingase ja Hillar-Peeter Luitsalu arvates oli selle manipulatsiooni eesmärk panna nad seisu, kus nad oleks olnud sunnitud repolaenude kustutamiseks müüma arvestatavas koguses Arco aktsiaid, sellega vähendama oma osalusi alla strateegilise määra ning vahetama ettevõttes ka juhtorganeid. Seega ettevõtte vaenulik ülevõtmine.

Prokuröri arvates tahtis Tool osaleda Arco Vara juhtimises, kuid kui seniste suuraktsionäridega ühist keelt ei leitud, ähvardas Tool neile makseraskusi põhjustada. Prokuröri sõnul teadis Tool ka Tominga ja Luitsalu repolaenudest.

Hetkel kuum