Romet Kreek • 5. november 2012 kell 8:41

Euroopa firmad ei saa laenu

Euroopa majanduse probleem on krediidi vilets kättesaadavus keskmise ja väikese suurusega ettevõtete seas, vahendab Bloomberg.

Deutsche Bank prognoosis, et väikese ja keskmise suurusega ettevõtted, mis annavad 70 protsenti majandusest, on krediidinäljas. Septembris vähenesid Euroopa pankade laenud aastaga 0,8 protsenti. Viimati vähenes laenuportfell nii kiiresti 2009. aasta oktoobris.

Ettevõtted nagu Itaalia aknatootja Fenster Groupist kuni Portugali ehitusmaterjalide tootja Faustino e Ferreirani kaebavad, et nad ei saa laienemiseks laenu.

Massimo Zappia, kes lõi Põhja-Itaalias Coneglianos Fenster Groupi, kui tema endine tööandja läks pankrotti, on sunnitud tühistama 3200 akna tellimuse täitmise, kuna 20 panka keeldusid andma ettevõttele laenu tooraine ja masinate ostmiseks.

„Pangad ütlevad mulle – miks ma peaks sulle andma laenu, kui ma ei anna laenu sinu klientidele, kes soovivad osta maja?“ rääkis Zappia pankade suhtumisest. „Bürokraatia ja krediidikitsikus lämmatavad ettevõtjate nagu minu energiat. Me tahame reageerida kriisile raske töö, pühendumise ja innovatsiooniga. See on nagu pange täie külma vee viskamine kustuvale lõkkele, mis veel püüab süttida.“

Kui väikesed perifeeriamaade firmad on hädas krediidi hankimisega, on suured Kreeka, Itaalia, Iirimaa, Portugali ja Hispaania firmad emiteerinud oktoobris seitsme miljardi euro eest võlakirju, mis on suurim emissioonimaht alates 2009. aasta oktoobrist.

Itaalia elektritootja Enel emiteeris 8. oktoobril kahe miljardi euro eest võlakirju ja Portugal Telecom SGPS müüs 750 mln euro eest võlakirju. Kuid sellest on umbes saja töötajaga Faustino e Ferreirale vähe kasu.

Ettevõte ei saa pankadest laenu, et täita Prantsuse, Angoola ja Mosambiigi nõudlust. Ettevõte keeldus nelja aastasest kuni 600 000 eurosest kaheksa protsendise intressimääraga laenust. See intressimäär on neljakordne võrreldes kahe aasta taguse ajaga.

„Pangad ei anna laenu,“ ütles ettevõtte pressiesindaja Paolo Sousa Alves. „Kui me suudaksime oma finantseerimisprobleemid lahendada, kasvaks meie müük aastaga 60 protsenti ja me saaks palgata täiendavat tööjõudu.“

„Raha hankimise kulud on kolme aastaga järsult kasvanud,“ ütles veinitootja Bodegas Riojanase juht Luis Zapatero. „Need kulud peavad tõesti langema, kuna need mõjutavad meie kasumlikkust väga negatiivselt.“

IMFi prognoosi kohaselt võivad Euroopa pangad müüa 2013. aasta lõpuks varasid kuni 4,5 triljoni dollari eest, mis võib piirata Kreekas, Itaalias, Iirimaal, Portugalis ja Hispaanias laenude andmist kuni nelja protsendipunkti võrra.

„Euroopa ettevõtted ei saa ligipääsu õiglasele laenuturule, mis on kasvu võtmetegur,“ ütles FX Conceptsi peastrateeg Robert Savage. „See muudab mind euro suhtes negatiivseks.“

Iirimaal Naasis 1992. aastal asutatud raamatupidamisfirma Quinlan & Co asutaja Eilis Quinlan ütles, et umbes veerand tema firma 400 kliendist kaaluvad töötajate koondamisi, kuna nad ei saa pankadest laenu.

„See on kohutavalt ehmatav,“ ütles ta. „Seal on tõsised ettevõtted, kellel on kehtivad tellimused ja nad ei leia käibekapitali, mistõttu nad peavad end sulgema ja koondama päevast päeva töötajaid.“

Hetkel kuum