19. november 2012 kell 21:00

Lükka ise pensioni edasi, sest see on rahaliselt kasulik

Parlamendis käib riigieelarve arutelu, mille alusel loodetakse 2013. aastal koguda iga töötaja kohta ligi kolm ja pool tuhat eurot sotsiaalmaksu. Samas jääb ikkagi 370 miljonit eurot puudu, et katta pensionide väljamaksed. Lisaraha tuleb leida teistest maksutuludest. Mida olukorra parandamiseks teha?

Kui kasutada kuiva rehkendust, siis saaks auk täidetud, kui tõsta sotsiaalmaksu praeguselt 33 protsendilt 39 protsendile.

Samas oleks see aga ülihalb lahendus, kuna juba praegu takistab kõrge sotsiaalmaks väärtuslikumate töökohtade loomist. Pigem tuleks sotsiaalmaksu hoopis alandada või kehtseda mõistlikult madalale tasemele sotsiaalmaksu lagi.

Kahe aastaga 68eurone lisa. Tõhus lahend oleks ka vanaduspensioniea praegusest kiirem tõstmine. Meie hulgas on palju füüsiliselt terveid ja terava mõistuse pensionieelikuid, kes leiavad, et pensioniiga on nende jaoks liiga madal. Neile soovitus: ärge minge vanaduspensioniea kätte jõudes pensioniametisse, vaid jätkake võimaluse korral töötamist. Või siis elage mõnda aega kogutud säästude arvelt.

Pensioni edasilükkamine on Eesti Vabariigis tehtud üsnagi atraktiivseks. Iga kuu pensioni edasilükkamist suurendab pensioni 0,9 protsendi võrra. Kui võtta aluseks keskmine 316eurone vanaduspension, siis tähendaks kaks aastat pensioni edasilükkamist 68eurost pensionilisa. Võrdluseks, sellise pensionilisa saamiseks peaks olema teise või (ja) kolmandasse pensionisambasse kogutud umbes 15 000 eurot.

Hoolimata toredast boonusest on meil pensioni edasi lükanud inimesi aga vaid umbes 900 ehk vaevalt iga kolmesajas. Samas on olnud nõus osa oma pensionist loovutama (0,4% ühe kuu kohta) ning enne tähtaega pensionile läinud 20 600 inimest!

Tööandja võiks soodustada. Siit soovitus tööandjatele ja pensioniametile. Hoidke tublisid inimesi pikemalt tööl ning soovitage pensionile minejaletele võimalusel riikliku pension saamine edasi lükata. Samuti võiks riik kaaluda, et pensioni edasilükkatajate “boonust” suurendatakse ning ennetähtaegselt pensionile minejate pensionit praegusest suuremal määral vähendatakse.

Hetkel kuum