Koit Brinkmann • 10. detsember 2012 kell 5:44

Antropov valimisvõlaga kohtus

Endine riigikogu liige Robert Antropov kaevati 2007. aasta valimiskampaania ajast pärit võlgade tõttu kohtusse.

Harju maakohtus kolmapäeva hilisõhtuni toimunud istungil kuulati üle tunnistajaid. Pankrotistunud reklaamifirma Droom juhatuse liige ja üks osanikest Heiki Penu rääkis, kuidas ta usaldas Jaanus Rahumägi soovitatud Antropovit ning hakkas tema valimiskampaaniaga Lääne-Virumaal tegelema. Droomi korraldatud valimiskampaania läks maksma üle kahe miljoni krooni, kuid Antropov selle eest nii palju maksta ei soovinud.

Droom sõlmis kampaania alguses ka suhtekorralduslepingu ASiga Paldiski Sadamad, mille juhatusse Antropov sel ajal kuulus. Penu kinnitusel oli lepingu mõte, et Aleksei Tšuletsile ja Aleksandr Nakonetšnõile kuuluv ettevõte saaks seeläbi osaliselt tasuda valimiskampaania eest. Tollal Reformierakonda kuulunud Antropovi kampaania eelarvet turgutatigi Paldiski Sadamate poolt 424 800 krooniga.

Kuna Antropov muudkui lubas ja lubas võlad ära maksta, aga tegelikult seda ei teinud, siis müüs Penu nõude Antropovi vastu inkassole maha. "Ma olin sunnitud seda tegema, et töötajatele palgad ära maksta," rääkis Penu kohtus.

Septembris 2008 maksis Antropov veel 341 665 krooni ära. Ülejäänut, 1,12 miljonit krooni keeldus ta maksmast väitega, et tema valimiskampaania kulud läksid kokkulepitust suuremaks. Osa Droomi esitatud kuluaruandeid ja arveid ei olnud Antropovi arvates seotud valimiskampaaniaga. Võlgadesse uppunud Droomi pankrot kuulutati Pärnu maakohtus välja oktoobris 2008.

Vaido Peekmanniga seotud OÜ-lt Raetransport liikus nõue Antropovi vastu edasi Nord Business OÜ-le, kes esitas hagi kohtusse. Ettevõte kuulub Virumaa Inkassoga seotud Toomas Tatrikule. Nord Businessi esindaja vandeadvokaat Maksim Greinoman lausus, et võlanõude suurus koos viivisega ületab praeguseks 100 000 eurot. Juba selle aasta maikuus seati Antropovi kinnistule Loo alevikus kohtulik hüpoteek summas ligi 95 000 eurot Nord Business kasuks.

Antropovit ennast istungil kohal ei olnud, kuid teda esindanud vandeadvokaadi Andres Aaviku sõnul oli klient lähikonnas ning oli valmis kohe kohtusse tulema, kui kohtunik oleks soovinud teda tunnistajana üle kuulata. Suvel meediast läbi käinud uudis, et Antropov kolis Lõuna-Itaaliasse, ei vasta Aaviku kinnitusel tõele.

Antropovi valimiskampaania aegne abi Mare Leiten rääkis, et Droomi töös oli väga palju vigu ning raha loobiti lihtsalt vasakule ja paremale. Ka ütles Antropov talle, et Penuga oli kokkulepe 400 000kroonise kampaania korraldamiseks.

Droomi endise töötaja Aare Haraku sõnul olid aga ainuüksi Antropovi kampaania meediapindade maksumused kokku samas suurusjärgus. Sellele lisandusid üritused, reklaamiagentuuri töö ja igasugune valimisnänn.

Ka Droomi kliendiks olnud Jaanus Rahumägi ei soovinud Ida-Virumaa valimiskampaania eest kogu raha ära maksta. Enam kui aasta peale valimisi ta siiski tasus 600 000 krooni. Kohustuse lõpetamise kokkuleppesse lisati Rahumäe nõudmisel punkt, et kõik suhtekorraldusteenuste osutamisega seotud asjaolud tuleb hoida saladuses. Nagu hiljem välja tuli, oli selle põhjuseks fakt, et ka tema valimiskampaaniat aitasid läbi reklaamifirma rahastada ettevõtted.

Antropovi võlgu olemise või mitteolemise osas teeb kohus otsuse teatavaks järgmise aasta 27. märtsil.

Hetkel kuum