Romet Kreek • 19. detsember 2012 kell 10:35

Kreeklastel napib raha kütte ostmiseks

Kreeka mägilinnas Kastorias, mis jääb vähem kui tunni aja sõidu kaugusele Albaania piirist, ei saa 88aastane Kostas Tsitskos lubada endale kodu kütmist. Tema ja ta poeg elavad ühe magamistoaga eluasemes, mida soojendab väike elektrisoojendi.

"Ühest ruumist piisab," ütles Tritskos, kes elab 734eurosest kuupensionist ja kellel ei ole tuhandet eurot kuus, mida on tarvis kütteõli ostmiseks, vahendab Bloomberg.

Kreekat ähvardab küttekriis. Kreeka majandus on langenud viiendat aastat ja tööpuudus on rekordilised 25 protsenti. See jätab Kreeka põhjaosa elanikud talvekütteta. Kastoria ei ole saanud keskvalitsuselt raha koolide kütteks ja linnapea teatas, et ta sulgeb kõik 53 kooli, et lapsed ei külmetaks. Linna saabuvad veokitäied küttepuid Bulgaariast, kuna perekonnad otsivad alternatiivseid kütteallikaid.

"See on Kreeka külmim piirkond," ütles Kastoria linnapea Emmanouil Hatzismeonidis. "Talv kestab oktoobrist aprillini. Sel aastal on meil väga vedanud. Mullu sadas neli kuud lund."

Kui temperatuur langeb alal nulli, kulutab Tsitskos enamus aega magamistoas ja käib harva majast väljas. Teised linna pensionärid kulutavad aega pensionäride keskustes ja kohvikutes, et säästa küttekuludelt, käies kodus vaid magamas.

Tänavu teises kvartalis tõusis Kreekas 1000 liitri kütteõli hind kodumajapidamistele aasta varasemaga võrreldes 48 protsenti, 1266 eurole. Inglismaal maksab IEA andmetel sama kogus 700 naela ehk 861 eurot ja New Yorgis 1045 dollarit ehk 790 eurot.

Kreeklased peavad maksma kütteõli pealt nii aktsiisi kui ka käibemaksu, mis kokku moodustavad 42% kütteõli hinnast. Kreekas on õli hind nii kõrge, kuna seadus kaitseb riigi kahte rafineerimiskompaniid ja väldib konkurentsi.

"Kreeka poliitline süsteem töötab siseringi jaoks," ütles Oxfordi ülikooli õigusõppejõud Pavlos Eleftheriadis, kes uurib monopole. "Kui sa oled siseringis, siis sind püütakse kaitsta. Kuid sa oled vaene inimene Kastorias, siis on see rohkem su oma mure."

Kastorias elab 30 000 elaniku.

32aastane Nick Sersemis ütles, et tal kuluks 3500 eurot talvel kütteõliga maja kütmiseks. Selle asemel ostis ta 15 tonni küttepuid 1500 euro eest ja pere kolis kokku magama ühte tuppa. Ta on mures kooli pärast, kus käivad tema kaks poega.

"Ma tean, et sel talvel ei ole neil kooli kütmiseks kütet," ütles ta.

Sersemis on ettevõtja, kes juhib perekonnale kuuluvat 15 aastat tegutsenud pagaritöökoda, kuid ta kardab, et peab selle tuleval aastal sulgema. Kahe aastaga on müük kukkunud 35%, kuid toidu valmistamiseks vajalik tooraine on kallinenud 30-40%. Tema töötasu on 500 eurot kuus võrreldes kahe aasta taguse 1200 euroga.

Kastorias küttepuid müüv Alexis Tsekouras ütles, et küttepuude müük on kasvanud aastaga 40%. Kuna riik on piiranud metsast raiutava puidu mahtu, imporditakse puit Bulgaariast.

Kreeka valitsus on kärpinud koolide kütte rahastamist 60%.

"Inimesed otsivad prügikastidest toitu nagu II maailma sõja aegse Saksa okupatsiooni ajal," ütles Kostas Tsitskos, kes on nende seas, kes mäletavad neid aegu. Ta mängis tosina hallipäise mehega kaarte ja jõi 80sendist kohvi. "II maailmasõja ajal müüsid inimesed mööblit, et osta süüa. Kui praegune olukord jätkub, hakkame me oma mööblit müüma."

Tema 43aastane poeg Christos Tsitskos elab koos isaga. Ta ajas väikest karusnahaäri, kuid pani selle kriisi ajal kinni. Nüüd töötab ta ühes teises nahatööstuses, teenides viis eurot tunnis, kuid kaubal ei ole ostjaid.

"Toodame sada nahka ja müüme kaks või kolm," ütles ta. "Me ei suuda midagi müüa," lisas Tsitskos.

Hetkel kuum