Romet Kreek • 19. detsember 2012 kell 9:20

Mandatum: liiga optimistlik prognoos järgmiseks aastaks

Mandatum Life Grupi vanemportfellihalduri Ted Robertsi sõnul on ettevõtete kasvuprognoosid Euroopas keskmiselt ikka liialt kõrged.

"Euroopas on analüütikute prognoosid ettevõtete järgmise aasta kasvu kohta endiselt liiga optimistlikud, nagu tavaliselt enne uue aasta algust. Hetkel on prognoos 10-11 protsenti, meie hinnangul on tõenäolisem tulemus 3-5 protsendi kandis," ütles ta. Juba pikka aega – umbes 18 kuud – on Euroopas vähendatud ettevõtete käibe- ja kasumiprognoose. Aktsiaturud on samas üha kallimaks muutunud.

"Suure tõenäosusega ootab meid ees aeglase majanduskasvu periood ning praeguste prognooside valguses kestab see nii mõnda aega. Tegelik küsimus on see, kui suure osa enda tuludest peaksid ettevõtted madalaid kasvuprognoose silmas pidades välja maksma," jätkas ta.

Robertsi hinnangul on järgmise aasta peamiseks probleemiks see, et praeguste ja prognoositavalt heade kasvunäitajatega ettevõtted on hetkel kõigi näitajate kohaselt üsna kallid.

"Mõned n-ö kvaliteetsed ettevõtted on näidanud, et suudavad kasvada ning pidevalt korralikku kasumit toota," selgitas ta. "Neil ettevõtetel on stabiilne aktsiahind ning turupositsioon, seega on investorid valmis nende eest maksma kaks korda rohkem kui aasta alguses."

Roberts tõi välja, et praegu makstakse nende ülehinnatud n-ö kvaliteetaktsiate eest rohkem, kui mistahes hetkel finantskriisi algusest saadik. Teine tegur, mis praegust ainulaadset olukorda mõjutab, on see, et isegi kõige kõrgemate tasemete juures on investorite aktsiate osakaalud kogu maailmas neutraalsel tasemel. See tähendab, et investorid ei võta endiselt eriti riske, ehkki intressimääratasemed ning seega ka intressiturgude prognoositav tootlus on kõigi aegade madalaimad.

Kuigi intressiturud on sellel aastal head tootlust teeninud, ei soovita Mandatum Life Grupi vanemportfellihaldur iga uut emissiooni ostma kiirustada. Ettevõtted on investorite madalat intressimääranõuet ära kasutanud ning hetkel on isegi nõrkadel ettevõtetel võimalik end üsna madala hinnaga finantseerida.

"Intressiturgudel ootavad meid ees ekstreemsed tsüklid. Nii edukamad kui vähem edukad ettevõtted saavad hetkel madala hinnaga ja mõistlikel tingimustel laenu. See võib investoritele kalliks maksma minna, kui krediidiriskipreemiad ja intressimäärad tõusma hakkavad. Kuid ma ei usu, et see 2013. aasta esimeses pooles juhtub," prognoosis Roberts.

Seega on väga oluline hinnata ettevõtte olukorda ning  leida tasakaal võlakirjade riski ja tootluse vahel.

"Kohaldame oma võlakirjaportfellides klientide nimel nii intressimäärariski kui krediidiriski, mis peaks kliente rahustama. Nõudlus ettevõtete võlakirjade järele on suurem, kui see meie mäletamist mööda kunagi varem on olnud," tegi Roberts kokkuvõtte.

Hetkel kuum