Wall Streeti gurud tulevad ja lähevad, kuid Merrill Lynchis mitu aastakümmet aktsiaturu analüüsi juht Bob Farrell on olnud 1960ndatest kuni 1990ndate lõpuni turgude esiistmel, kogedes 1973-1974 jõhkrat karuturgu ja 1987. oktoobrikrahhi, kirjutab Lõuna-Aafrika Vabariigist rahvusvahelise investeerimisblogi pidaja Prieur du Plessis.
Bob Farrell on kogenud 1973-1974 jõhkrat karuturgu ja 1987. aasta oktoobrikrahhi. Eriti võiksid tema tähelepanekud abiks olla uutele investoritele praegustel rasketel aegadel.
1. Turud kipuvad liikuma aja jooksul tagasi keskmise suunas. Kui aktsiad lähevad liiga kaugele ühes suunas, tulevad nad tagasi. Eufooria ja pessimism varjutavad inimeste päid. Kerge on üle kuumeneda ja kaotada perspektiiv.
2. Liialdused ühes suunas viivad liialdusteni vastassuunas. Turud on nagu kummipael. Mistahes liikumine liiga kaugele keskmisest ei vii tagasi keskmiseni, vaid võimsalt vastassuunas.
3. Mingeid uusi aegu ei ole olemas – liialdused ei ole kunagi alalised. Ükskõik, mis sektor on kuum, lõpuks kuumeneb see ikka üle ja siis minnes hoogsalt vastassuunda. Kui palavik tõuseb, kõlab kooris, et seekord on teist moodi, isegi, kui täpselt sellist väljendit ei kasutata. Inimloomus ei muutu kunagi.
4. Püstloodis tõusev või kukkuv turg kestab tavaliselt kauem, kui te usute, kuid see ei tee kunagi korrektsiooni läbi külgsuunas liikudes. Ükskõik kui kuum sektor on, ärge oodake taseme saavutamist ilma teise äärmusse minekuta. Kasumid lukustatakse müües ja see viib kunagi olulise korrektsioonini.
5. Rahvas ostab enim tipus ja vähem põhjas. Seetõttu saavad trendivastase vaatega investorid teha head raha, jälgides meelestatusindikaatoreid ja kasutades head ajastust.
6. Hirm ja ahnus on tugevamad pikaajalisest ratsionaalsusest. Investorid võivad olla iseenda halvimad vaenlased, lastes emotsioonidel möllata. Võtmata kasumid muudavad meid ülevoolavateks, suurendavad heaolu ja külvavad optimismi, ütles Santa Clara ülikooli rahandusõppejõud Meir Statman. Tema uuringud investorite käitumisest näitavad, et kaotused toovad kurbuse, jälestuse, hirmu ja kahetsuse. Hirm suurendab riskitunnetust ja mõned reageerivad sellele aktsiaid müües.
7. Turud on tugevad, kui liikumine on laiapõhjaline ja nõrk ja kui see keskendub vaid vähestele kvaliteetaktsiatele. Seetõttu on turusügavus ja kauplemismahud olulised. Mõelge seda, kui numbrite tugevust. Laiaulatuslikku hoogu on raske peatada.
8. Karuturgudel on kolm staadiumit – järsk kukkumine, osaline taastumine ja järgnev langus.
9. Kui eksperdid ja analüütikud on ühel meelel, toimub kindlasti midagi muud. S&P investeerimisstrateeg Sam Stovall ütles, et kui kõik on optimistid, siis kes on veel jäänud ostma? Kui kõik on juba pessimistid, siis kellel on veel aktsiad müümata? Karja vastu minek võib olla väga kasumlik, eriti, kui on rahulik ostja, kes müüs ülekuumenud turul ja reinvesteerib siis, kui meelestatus on halvim.
10. Pulliturud on karuturgudest lõbusamad. Eriti siis, kui te saate vaid minna aktsiates pikaks (lühikeseks ei tohi müüa) või teil on kohustus olla 100% investeeritud (mitte hoides raha).
Seotud lood
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Enimloetud
6
Näeb häid objekte Eestis ja väljaspool
Hetkel kuum
Näeb häid objekte Eestis ja väljaspool
Rõtov, Mandel ja Lang ettevõtete maksustamisest
Tagasi Äripäeva esilehele