Heiti Häälega seotud Alexela kontsern teatas täna ettevõtte struktuuri ümberkujundamisest, kus erinevad grupi ettevõtted ja investeeringud koondatakse valdusfirma Alexela Group alla. Hääle kõrval saab grupi teiseks suuromanikuks Kasahstani kodanikust Igor Bidilo.
Hääle pikaajalisest äripartnerist Bidilost kirjutas Äripäev mullu mais, kui avaldas temaga ka pikema intervjuu. Bidilo ettevõtted on juba aastaid olnud Hääle partneriteks erinevates Eesti investeeringutes – näiteks soovitakse ühiselt rajada Paldiskisse vedelgaasi terminal, koos investeeriti Kiviõli Keemiatööstusse. Eesti investeeringute kohta märkis Bidilo mais, et plaanid on neil tõepoolest suured. “Me tahame jätta Eesti majandusse nähtava jälje,” ütles ta.
Seni on Austrias elav, kuid iganädalaselt Eestis viibiv Bidilo tegutsenud siin peamiselt oma ettevõtte Baltic International Trading OÜ kaudu – selle ettevõtte käive oli 2011. aastal 1,34 miljardit ja puhaskasum 16,8 miljonit eurot. Baltic International Tradingust omab Küprose kaudu enamust Igor Bidilo ise, väiksemateks omanikeks on tema vend Jevgeni Bidilo ning Aleksandr Grigorjev. Küprose kaudu äri ajamist põhjendas Igor Bidilo asjaoluga, et Küprose ja Kasahstani vahel on sõlmitud topeltmaksustamise vältimise leping, mis teeb seal äri ajamise lihtsamaks.
Vennad Bidilod ja Grigiorjev alustasid ettevõtlusega juba 90ndate alguses, tegeledes naftatoodete vahendamisega. Bidilodele ja Grigorjevile kuulub Baškiiria pealinnas Ufaas asuv ATEK grupp, mis asutati 2001. aastal. Ettevõtte kodulehel kirjutatakse, et naftatöötlemise alal on tegemist eduka ja stabiilse ettevõttega. Konkurendid on samal ajal Venemaa meedias rääkinud, et vendade Bidilode äri sai kõva kiirenduse tänu sõprusele Baškiiria endise presidendi Murtaza Rahimovi poja Ural Rahimoviga. Kohalikes naftatöötlemise tehastes oli vaja nafta ümbertöötlemiseks omada kvoote ning seda tutvused kõige kõrgemal tasemel ka tagasid. See äri lõppes, kui 2009. aastal ostis Baškiiria naftatöötlemistehased Ural Rahimovi kontrollitud investeerimisfondidelt 2,5 miljardi USA dollari eest Vladimir Jevtušenkovi suurosalusega finantskorporatsioon SISTEMA ja seniste vahendajatega sõlmitud lepingud lõpetati.
Bidilod keskendusid pärast seda nafta ja naftasaadustega kauplemisele. Koostööd tehakse paljude tuntud naftakompaniidega.
Teine suur Bidilode ja Grigorjevi ärisuund on olnud kinnisvaraarendus. ATEK gruppi kuuluv Kesco plaanib 2015. aastaks ehitada viis hotelli, enam kui 700 toaga, Krasnodaris, Novorossiiskis, Peterburis ja Ufaas. Selleks kulub 216,6 miljonit dollarit. Lisaks ehitatakseVenemaa suuremates linnades kortereid ja ärikeskusi. 2009 kuulus ATEK gruppi 32 Venemaal, Eestis, Küprosel ja Briti Neitsisaartel registreeritud ettevõtet. Igor Bidilole kuulub ettevõttest 75%, vanemale vennale Jevgeni Bidilole 15% ning Aleksandr Grigorjevile 10%. Bidilod on kätt proovinud ka sigarettide ja akrüülhappe tootmises. 2007. aastal ostis ATEK osaluse Peterburi tubakavabrikus Nevo Tabak, kolme aasta pärast müüdi see aga maha ettevõtte peadirektorile ja aktsionärile Oleg Amiranovile. Samuti oli neil SRÜ ainuke akrüülhapet tootnud tehas Akrilat. Selle ostis neilt Sibur Holding, tehingu suuruseks hinnati 100 miljonit USA dollarit.
2011. aastal jäi ATEK-l maaklerfirma MF Global pankrotipessa 7,5 miljonit dollarit.
Bidilod ja Grigorjev on äriregistri järgi Paldiski linna elanikud. Nad on koos veel 12 venemaalasega osanikud osaühingus Deepwater Capital. Tõenäoliselt aitas see osalus saada Eestis elamisluba.
Huvitava asjaolununa on Hääle äripartnerite tausta uurinud ka Eesti Kaitsepolitseiamet. 2011. aastal soovis valitsus hinnata, kas mõni Eestis kavandatav gaasiterminali projekt võib kujutada endast Eestile julgeolekupoliitilist ohtu. Ka Hääl käis kapoga ”kohvi joomas” ning oma äriparnterite tausta avamas. Mais märkis Hääl, et kapo järeldused tausta uurimisel olid kokkuvõttes sarnased, mida Bidilo oli talle ise juba aastaid rääkinud.
Seotud lood
Vaid üks ettevõte teenib Eesti firmadest enam kui miljard eurot käivet, selgub TOP100 edetabelist.
Konkurentsiamet andis Heiti Häälele ja Igor Bidilole loa mootorikütuse jaemüügi äride koondumiseks.
Heiti Häälega seotud kütuse-, energia-, metalli- ja kinnisvaraettevõtted koonduvad Alexela Groupi alla, kelle osade omanikeks saavad Alexela grupi ettevõtete võtmeisikud eesotsas Heiti Hääle ja Igor Bidiloga.
Tahame muuta ettevõtte struktuuri selgeks ja läbipaistvaks, kommenteeris Alexela juht Heiti Hääl täna muutusi oma ettevõtetes.
Bigbanki peaökonomist Raul Eamets usub, et Eestil tuleb tunnistada kehva võimekust siin kasvatatud toormele lisandväärtuse andmisel, olgu selleks põllumajandus või puidusektor.
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele