Romet Kreek • 6. veebruar 2013
Jaga lugu:

Jaapani börs rallib Abenomicsi tõttu

Jaapani börsil käis täna pöörane tõus. Aktsiaindeks Nikkei 225 sööstis päevaga 3,77 protsenti üles.

Tõus oli laiapõhine. Indeksisse kuuluvast 225 ettevõtte aktsiast 214 omad tõusid, kolm püsisid paigal ja kaheksa aktsia hinnad langesid. Aastaga on Jaapani aktsiaturg tõusnud 28,4 protsenti ning aasta algusest 10,3 protsenti. Aktsiaturg on nüüd kõrgeimal tasemel alates 2008. aasta septembrist.

Tõusul on kaks põhjust. Esiteks Toyota kasumiprognoosi tõstmine ja teiseks Abenomics. Abiks oli ka Jaapani keskpanga juhi Masaaki Shirakawa otsus lahkuda pangajuhi kohalt enne tähtaega, vahendab Bloomberg.

Abenomics on Jaapani peaministri Shinzo Abe järgi nime saanud majanduspoliitika, mis põhineb valitsuse raha laenamisel ja kulutamisel ning jeeni nõrgestamisel ekspordi elavdamiseks ning soovis saavutada inflatsioon.

Toyota aktsia hind tõusis 6,1 protsenti, 4815 jeenile. Jaapani suurim tööstusettevõtte tõstis märtsis lõppeva majandusaasta kasumiprognoosi kümne protsendi võrra, 860 miljardile jeenile. Abiks on nõrgenenud jeen.

Mizuho Financial Groupi aktsia tõusis 5,2 protsenti, kuna Shirakawa asendamine  võib tuua uusi samme deflatsiooni lõpetamiseks. Jaapani suurima merevedude firma Kawasaki Kisen Kaisha aktsia tõusis 9,6, kuna valuuta nõrkus suurendab ekspordi väljavaateid. Toyo Seikan Kaisha aktsia tõusis kasumiprognoosi tõstmise tõttu 17 protsenti.

Topixi indeksisse kuuluvast 182 ettevõttest, kes on juba kvartalitulemused avaldanud, 62 protsenti ületasid kasumiootuseid, kuid 53 protsenti ei suutnud täita käibeootuseid.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum