Romet Kreek • 14. veebruar 2013
Jaga lugu:

Trink: Lätis ja Leedus on riigihangetel raske 

"Suutsime oluliselt parandada kasumlikkust võrreldes eelmise aastaga ning seejuures ka müügikäivet kasvatada," märkis Merko Ehituse juht Andres Trink.

Järgneb Merko Ehituse juhatuse esimehe Andres Trinki kommentaar ettevõtte tulemustele:

Positiivset mõju aastatulemile avaldas meie Läti tütarfirma osakaal kontserni kasumis 4. kvartalis. 

Aasta jooksul tegime mitmeid muudatusi kontserni olulisemate tütarettevõtete juhtimises, käivitasime uue valdusettevõtte struktuuri. Samuti müüsime oma osaluse betoontoodete ettevõttes TMB, lõpetasime keskkonnaehitusealase tegevuse Leedus ja otsustasime likvideerida Ukraina tütarfirma. Lätis ja Leedus on riigihangetel edu saavutamine meie tütarettevõtetele jätkuvalt keerulisem võrreldes Eestiga.

Mõõdukalt positiivsed arengud Balti kinnisvaraturul andsid kinnitust, et meie  uute korteriarenduste käivitamise otsused Tallinnas, Riias ja Vilniuses eelmisel aastal olid õiged. 

Positiivne on ka see, et ettevõtte rahaline seis ja investeerimisvõimekus on praegu oluliselt tugevam kui aasta tagasi.

Ehituse peatöövõtuturgu mõjutab jätkuvalt riigihangete suur osakaal, seda nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. Uute riigihangete mahu suhtes aga valitseb teatav ebaselgus, osaliselt tulenevalt praeguse Euroopa Liidu rahastamisperioodi lõppemisest. Positiivne on, et eratellijad on muutunud aktiivsemaks, käivitatud on uusi äri-, logistika ja tööstuskinnisvara projekte, mis viimasel paaril aastal praktiliselt turult puudusid.

Ehitushangetel on tunda tihenevat konkurentsi ja agressiivsemat hinnapakkumist.   Ehitusvaldkonna kasumlikkuse hoidmine on sellest tulenevalt järgmisel aastal suur väljakutse. 

Kinnisvaraturul on näha mõõdukat aktiivsuse kasvu jätkumist tulenevalt madalatest baasintressidest ja piiratud pakkumisest korteriturul viimase kolme aasta jooksul. Sellest tulenevalt plaanime sel aastal käivitada mitmeid uusi korteriarendusi.

Kokkuvõttes võib öelda, et hüppelist ärimahtude kasvu meie ärivaldkonnas lähema paari aasta jooksul ei paista, ettevõtte kasv saab toimuda konkurentide arvel turupositsiooni tugevdamise kaudu või uute kasvuallikate leidmise teel. Kui see ei õnnestu, siis kasumlikkuse hoidmiseks tuleb hakata vähendama kulusid.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum