Viimastel nädalatel on kirgi kütnud väited, et kinnisvarakriisi selgroog on murtud. Agaramad ja loomingulisemad lugejad on seda tõlgendanud lausa nii, et kinnisvaraturul on uus buum juba tulekul.
On tõsi, et turul on veel tuhandeid peresid, kelle kunagi soetatud vara maksumus jääb tugevalt alla selle ostuks võetud laenu jäägile. Võimalik, et selliseid objekte jääb veel aastateks, ent see ei tähenda, et turul valitseks ikka kriis selle sõna sügavamas tähenduses.
Kauplemisaktiivsus kasvab. Kriisi all peab enamik majandusinimesi silmas üleüldist ühiskonnas levivat emotsionaalset madalseisu, millest tingitud otsused piiravad tarbimist ja mõjutavad kauplemisaktiivust ning selle kaudu ka toodete ja teenuste hinnataset.
Üldistatult võib öelda, et buum on kriisi vastand: piiramise asemel on esikohale tõusnud tarbimine ning sellele kõikvõimalike (eelkõige rahaliste) vahenditega kaasaaitamine.
Tegelikkuses on turufaase rohkem kui kriis ja buum. Kui hindame praegust elukondlikku kinnisvaraturgu, ei saa me hoolimata üksikisiku kurbadest lugudest hetkeolukorda enam kuidagi kriisiks nimetada.
Eesti 17 suurema linna (15 maakonnakeskust, Kohtla-Järve ja Narva) tehingute arv kasvas 2011. aasta 9356 tehingult 12 384 tehingule 2012. aastal. Kauplemisaktiivsus kasvas seega vaid ühe aastaga 32% võrra. Tarbijate kindlustunde näitaja on üle ajaloolise keskmise, jaanuaris oli see -4.
Plussis oli see vaid buumi tipus ja enne euro käibelevõttu.
Võlalõksu jäänud inimeste arv kahaneb kinnisvarahindade taastumise taustal pidevalt. Kinnisvaratehingud, mis sooritati enne novembrit 2005, on kasumis.
2005. aasta november oli ka kõige aktiivsem kauplemisperiood Eesti kinnisvaraturu ajaloos, seega väide, et see on turu arengut hinnates oluline verstapost, pole liialdus.
Lõviosas on veel kahjumis tehingud, mis jäävad ajavahemikku 2005 november kuni 2009 jaanuar. Viimasest daatumist edasi sooritatud ostud on taas plusspoolel.
Uut buumi ei oota. Loomulikult on inimlikult kahju kõikidest buumiharjal ostu teinud isikutest, kes pole siiani suutnud olukorrast välja rabeleda. Kuid see kajastab toonaseid halbu otsuseid, mitte praegust turuolukorda.
Loodan, et uut kinnisvarabuumi Eestis niipea ei tule, sest kõik buumid on paljudele turuosalistele ainult häda ja viletsust toonud.
Kuid väita, et me oleme siiani kriisis, on asjatundmatu liialdus.
Seotud lood
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Enimloetud
4
Panus oli suurel renoveerimiskaval
5
Ennustab riigivõlakirjadele vähest kauplemist
Viimased uudised
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Hetkel kuum
Lagarde: euroala majandus liigub vastutuult
Panus oli suurel renoveerimiskaval
Kas keegi läheb ka vangi?
Tagasi Äripäeva esilehele