Soomes on Facebooki sissekanded käsitletavad tavalise infoallikana ning seetõttu võib meedia neid tsiteerida ilma omaniku nõusolekuta. Sellise otsuse võttis vastu Soome Julkisen Sanan Neuvostu (Avaliku Sõna Nõukogu – toim), kirjutas Helsingin Sanomat.
Julkisen Sanan Neuvostu (Eestis täidab sama rolli Pressinõukogu – toim) otsuses märgiti, et sissekannete tsiteerimine omaniku nõusolekut küsimata on õigustatud juhul, kui need ei riku kellegi privaatsust ja on kirjutatud avalikkusele huvipakkuvast asjast.
Eesti Pressinõukogu esimees Eve Rohtla on seevastu seisukohal, et allikalt tuleks siiski enne tsitaadi kasutamist luba küsida.
Ta lisas, et kena ja viisakas on inimese käest üle küsida, kas ta on endiselt nende arvamuste ja seisukohtade juures, sest ka arvamused võivad muutuda.
Ametlikku seisukohta Eesti Pressinõukogul ei ole, kuna sotsiaalmeedias avaldatud tsitaatide kasutamisega seonduvaid probleeme tuleb harva ette.
Liigne regulatsioon halb. Rohtla sõnul praegu veel sotsiaalmeedia kui allika kasutamist reguleerima ei pea.
“Lõpuks reguleerime kõik asjad ära – kui palju võime samme astuda ja mitu korda nina nuusata. Liigne reguleerimine ei ole kunagi hea,” selgitas ta.
Rohtla lisas, et seni on ajakirjanikud säilitanud terve mõistuse ning üle piiri mindud ei ole. Kui aga sotsiaalmeediaga seonduv võtab suuremad mõõtmed, tuleb teemat kindlasti arutada, kinnitas ta.
Eesti Ajalehtede Liidu tegevjuhi Mart Raudsaare isiklik arvamus on samuti, et tsitaadi kasutamiseks tuleb nõusolekut küsida. Ta nentis, et Facebook liigub üha suurema avatuse poole.
“Ei saa öelda, et Facebook on ainult minu privaatsfäär, ma arvan, et üha enam ta seda ei ole,” märkis Raudsaar.
Soraineni vandeadvokaat Mihkel Miidla, kes on peamiselt spetsialiseerunud infotehnoloogia, andmekaitse ja telekommunikatsiooni nõustamisvaldkondadele, rääkis, et sõnavõtt on samuti autoriõiguse objekt, mille kasutamisel peab kindlasti lisama autori viite. Samuti peab konto, kust tsitaat võetakse, olema kõigile kasutajatele avalik.
Seotud lood
Kõnekeskuse ja klienditoe teenus läbi välise partneri kogub viimastel aastatel populaarsust – see on hea võimalus kokku hoida tööjõukuludelt. Kui teised sarnase teenuse pakkujad vastavad vaid klientide kõnedele, teeb Foruse eriliseks operatiivsus reageerida kiirelt kohapeale patrullekipaaži ja tehnikutega.
Enimloetud
4
Panus oli suurel renoveerimiskaval
5
Ennustab riigivõlakirjadele vähest kauplemist
Viimased uudised
Ettevõtjad ei leia ka ise üksmeelt
Hetkel kuum
Lagarde: euroala majandus liigub vastutuult
Panus oli suurel renoveerimiskaval
Kas keegi läheb ka vangi?
Tagasi Äripäeva esilehele