Indrek Kald • 10. mai 2013
Jaga lugu:

Suurima elektrihanke hinnad alanesid üle 9%

Eile avas Riigihangete Keskus seni suurima elektrienergia ostmise ühishangete I ja II teise kuuekuulise perioodi pakkumused, mis osutusid eelmise perioodiga võrreldes 9,26% madalamaks.

Börsipaketi vahendustasuks pakuti ajaloo madalaimat, 0,091 senti kilovatt-tunni (kWh) kohta.

Riigihangete Keskuse juhatuse liige Margus Lantin nimetas hinda heaks, selgitades hinnalangust elektrituru mõningase stabiliseerumisega pärast pingelist turu avanemisperioodi.

"Hea meel on tõdeda, et lühikese perioodi lepingute põhimõte ja valitud metoodika, korraldada iga kuue kuu möödudes uus hinnakonkurss, on ennast õigustanud. Konsolideerimine ning raamlepingute konstruktsioon võimaldab käia minikonkursside kaudu kaasas turu muudatuste ning arengutega. Kohalikud omavalitsused on seni enamuses eelistanud fikseeritud hinnaga elektriostu, mis võimaldab kindlamalt eelarvet planeerida," rääkis ta.

Teiseks kuuekuuliseks perioodiks(1. juuli kuni 31. detsember 2013) esitas nii elektriostu I ühishankes kui II ühishankes parima pakkumuse Eesti Energia AS, pakkudes kahetariifses fikseeritud paketis kWh hinnaks päevasele elektrile 4,736 senti ning öisele 4,306 senti.

Eelmise kuuekuulise perioodiga võrreldes on pakutud hinnad 9,26% soodsamad. Tulenevalt ühishankes osalejate soovist konkurentsistasime teisel minikonkursil ka börsipaketi vahendustasu. Börsipaketile pakutud vahendustasuks pakuti turu senist madalaimat hinda 0,091 senti kWh kohta.

"Minu hinnangul järgivad pakutud hinnad turu tänast seisu ning on senist kesist tarbimisajaloo analüüsikvaliteeti arvestades optimaalsed. Loodan, et aasta lõpuks, kui läheneb järgmise minikonkursi korraldamine, on ka andmelao ja võrguteenuse osutajate andmeanalüüsi kiirus ja kvaliteet tõusnud, mis võimaldaks elektrimüüjatel klientide soove paremini tunnetada ning elektrihinda veelgi madalamale tuua," rääkis ta.

"Neile omavalitsustele ning avaliku sektori asutustele, kellel soov Riigihangete Keskuse oskusteavet kasutada ning kellel mõte elektrikulusid optimeerida, korraldame veel enne suve täiendava hanke, millega liitumise avane lähinädalail," lisas Lantin.

Esimeseks perioodiks sõlmitud lepingud lõppevad automaatselt ning ühishankes osalejatel lepingute lõpetamiseks täiendavaid toiminguid teha tarvis ei ole. Uue perioodi elektrimüüja sõlmib lepingud järgmiseks kuuekuuliseks perioodiks.

Riigihangete Keskus viis mullu sügisel läbi Eesti suurimate konsolideeritud ühisostu-elektrienergia ostuhanked I ja II. Esimese etapi kokkuvõtted annavad ettevõtte teatel julguse väita, et esimeseks kuuekuuliseks perioodiks (jaanuar-juuli 2013) õnnestus omavalitsuste asutustele elektrienergiat hankida konkurentsivõimelise hinna ning mõistliku riskidejaotusega lepingutingimustega.

Elektrienergia ostmise ühishangetes osales kokku 142 omavalitsust rohkem kui 2200 omavalitsusasutuse ning organisatsiooniga. Lisaks mitu haiglat ning riigiasutust. Kokku hangiti energiat 5234 liitumispunktile ning 18 kuu jooksul ostetakse kokku üle 250 miljoni kWh elektrienergiat.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum