Laura Mallene • 4. juuni 2013 kell 17:15

Ojuland: kaalun Sambliku vastu kohtutee võtmist

Europarlamendisaadik Kristiina Ojuland sõnas, et kaalub oma hea nime kaitseks piirkonna arendusjuhi Taimi Sambliku vastu kohtuteed.

Täna toimus Reformierakonna peakontoris aukohtu istung, kuulati üle lahvatanud häältevõltsimisskandaali osapooled. Europarlamendi saadiku Kristiina Ojulandi sõnul midagi uut aukohtule ei öelnud. ”Jäin oma sõnade juurde, kuidas teisiti,” kinnitas Ojuland. Samuti sõnas Ojuland, et kaalub oma hea nime taastamise nimel ette võtta kohtutee Reformierakonna Lääne-Virumaa arendusjuhi Taimi Sambliku vastu.

Viimane on Delfi andmetel väitnud, et Kristiina Ojuland ja Einar Vallbaum on pakkunud talle võimalust sõita kuuks ajaks Tenerifele ja garanteerida aasta lõpuni sissetuleku, kui ta astub erakonnast välja, lahkub oma töökohalt ning teeb pressiteate, kus võtab kogu süü endale.

Samblik on muuhulgas väitnud, et vastupidiselt Ojulandi sõnadele on ta olnud kogu aeg telefonitsi ja meilitsi kättesaadav, ent viimane pole temaga ühendust võtnud. Ojuland sõnas, et on oma sõnade õigsuse tõendiks nõus avaldama ka oma telefoni väljavõtted.

"Ma ei näe siin mingit saladust," tõdes Ojuland. "Täna sain kurja kirja Lääne-Virumaa piirkonna organisatsiooni juhilt, kes kirjutas maakonna juhatusse, et mis toimub - arendusjuht on kadunud, ei tõsta toru päevade kaupa, seletage. See veelkord viitab sellele, mida Taimi Samblik on ka mulle väitnud: erakond on keelanud inimestega suhtlemise. Mitte ainult minuga, vaid kogu Lääne-Virumaa juhatusega. Niisugust asja ei ole varem juhtunud, et Samblik ei ole maakonna juhatuse liikmetega suhelnud."

Ojuland sõnas, et andis uurimisrühmale üle info, mille kohaselt üle Eesti on valimistel hääletanud inimesed, kel selleks tegelikult õigust ei ole.

"Ma võin näite tuua ida-Virumaalt, inimesest, kes on 2011. aastal erakonnast välja visatud. 2012. aastal on ta järsku uuesti erakonna liikmeks saanud. Olen selle inimesega rääkinud - tunnen seda inimest isiklikult, ta on olnud pikaajaline erakonna liige. Tema ei tea sellest midagi, et ta on uuesti erakonda astunud," rääkis Ojuland. "Arvestades meie sisevalimiste tehnilist ülesehitust - tema võikski olla näide, et see on süsteem, mis toimib peakontori teadmisel ja juhtimisel."

Peale teate levimist meedias saatis erakond välja aukohtu esimehe Andrus Umboja kommentaari.

„Kristiina Ojuland esitas täna Reformierakonna aukohtule üle kümnest inimesest koosneva nimekirja, kelle kohta väitis, et neil puudus õigus osaleda sisevalimistel. Aukohus kontrollis kõnealuste inimeste nimekirja ja ei tuvastanud mitte ühegi nende puhul õiguse puudumist sisevalimistel osaleda," seisis teates.

”Ma arvan, et aukohus peab tegema otsuse. Ma olen öelnud, et ma ei valeta, et ma pole andnud kellelegi käsku tegeleda seaduserikkumisega. Ma ei ole seda teinud ja ma jään oma sõnade juurde,” märkis Ojuland.

Ojuland sõnas, et sellest skandaalist võidab erakonna hääletussüsteem, mis tuleks likvideerida. "See oli ka minu ettepanek aukohtule," kinnitas ta. "Skandaalis selgus, et süsteem ei ole turvaline. See võimaldab petumeiliaadresside tegemist. Minu küsimus on, et miks sellel süsteemil lasti toimida. See ei ole õige ja seda tuleb muuta."

Ojuland nentis, et peaminister Andrus Ansip on otsuse langetanud ning leiab, et Ojuland on süüdi.

Taimi Samblik meediale kommentaare ei jaganud.

Erakonna esindaja sõnas, et aukohus peaks ettepanekuga juhatusele valmis jõudma täna öötundidel.

Hetkel kuum