Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Soome töö eest tulu Eestisse

  Erinevalt näiteks HKScani kontserni turundusjuhist Anne Merest ei deklareeri kõik Soome ettevõttes töötavad eestlastest tippjuhid oma tulu põhjanaabrite maksuametis, vähemalt mitte täies mahus. Põhjuseks see, et Soome maksuameti nimekirjas on vaid need isikud, kes on Soome maksuresidendid.

  Üks selline erand on Tallink Silja Oy tegevdirektor Margus Schults, kelle nimi 1. novembril avalikustatud Soome maksuameti tulusaajate nimekirjas esile ei tulnud. Schultsi hinnangul võis selleks olla kaks põhjust.
  “Esiteks, maksan Soomes makse avainhenkilövero ehk võtmeisiku tulumaksu alusel (maksemääraga 35%) nagu paljud teisedki mitte-Soome maksuresidentidest võtmeisikud/firmajuhid. Teiseks, olles Eesti maksuresident ning arvestades mu Soomes viibitud tööaega ning tööülesandeid, mis jagunevad nii Tallinki Soome tütarfirmat kui ka grupi taset puudutavaks, otsustas Soome maksuamet, et osa minu tulumaksust laekub Soome ning osa Eestisse,” selgitas Schults.­ Tegevdirektori sõnul peab tulumaksu kinni mõlemal juhul tööandja ehk Tallink Silja.
  Nokia-Siemens Networksi müügidirektor Soomes ja Baltimaades Margus Hunt puudus samuti nimekirjast, kuigi töötab põhjanaabrite juures pikemat aega. “Aastad ei ole vennad,” ütles Hunt. Tema kinnitusel maksab ta siiski maksud Soome riigile. Hundi sõnul on astmelise tulumaksu juures tähtis ka maksude optimeerimine, kuid sellega ei ole mehe teatel võimalik suuri imesid korda saata.
  Soome maksuameti peajuristi Matti Merisalo sõnul on nimekirjas peamiselt ainult need isikud, kes on 2012. aastal Soomes maksustatud nagu residendid. Nimekirjast puuduvad mõne erandiga mitteresidendid, kuid see ei tähenda veel, et need inimesed pole kohustatud makse maksma. “Kui Soome tööandja või välismaise tööandja siin (Soomes – toim) asuv püsiv tegevuskoht maksab palka mitteresidendile Soomes tehtud töö eest, peab tööandja kinni pidama tulumaksu,” ütles Merisalo.
  Tööl tütarfirma kaudu. Põhjanaabrite juures ei maksnud makse ka Ants Promann, kes tänavu jaanuarini töötas Vaasan Groupi ärivaldkonna direktorina ja on praegu Vaasan Groupi Läti maajuht. Mehe sõnul elab ja töötab ta Eestis, mistõttu pole ka põhjust mujal makse tasuda. Soome kontserni töötaja saab nii teha, sest emaettevõte on loonud tütarfirmasid nii Skandinaavias kui ka Balti riikides. “Iga töötaja töötab kas Vaasan Oy-s või selle kohalikus tütarfirmas. Samuti on igal töötajal tavaliselt baasriik, kuhu ta edastab oma töö. Seetõttu on Vaasan Groupi töötajad kohustatud järgima kohalikke maksuseadusi igas riigis,” ütles Vaasan Groupi kommunikatsioonijuht Mira Perander. Tema kinnitusel kuulub Promann kohaliku tütarfirma töötajate nimekirja, mistõttu ei ole ta kohustatud Soomes makse tasuma.
  Tulusaajate nimekirjas ei olnud ka paberitootja UPM-Kymmene Wood Oy juht Kaido Kukk, kes ütles, et ta ei pea oma tulu ja selle maksustamist avalikuks infoks. Kukk elab ja töötab enda sõnul samuti Eestis, mistõttu tuleb ka sissetulekud deklareerida kodumaal.
  Nii Kuke kui Promanni puhul tähendab see, et kui omad Eestis elukohta või viibid siin vähemalt 183 päeva ehk üle kuue kuu kalendriaastast, siis oled kohustatud tulumaksu tasuma Eesti riigile. Kui elada vähem kui pool aastat ühes kohas, tuleb tasuda samas riigis makse vaid selle aja jooksul teenitud sissetulekult. Selline korraldus kehtib nii Eesti kui ka Soome puhul. Seetõttu võib mõnele töötajale, kes reisib tihti mitme riigi vahet, kehtida kohustus maksta makse mitmes kohas.
  UPM teatas, et nad ei kommenteeri konkreetsete töötajatega seotud informatsiooni. “UPM tegutseb alati vastavalt seadusele ja antud juhul vastavalt Soome ja Eesti seadustele ning maksustamistavadele,” selgitas UPMi­ kommunikatsiooniosakond.
  Liikumisi raske kontrollida. Merisalo sõnul on piirikontrollita Euroopas raske kontrollida isikute liikumist ja resideerumist, kuid Soomes on üritatud järelevalvet tõhustada näiteks maksunumbrisüsteemi abil, mida peamiselt kasutatakse ehitussektoris. Soome maksuameti pea­juristi sõnul kasutavad põhjanaabrid veel teisigi abinõusid, kuid need ei kuulu avalikustamisele.
  Merisalo sõnul on Soome rahandusministeerium teinud välismaiste töötajate ning ettevõtete maksude järelevalve kohta ettepanekuid, kus näiteks soovitakse maksuametile õigust luua järelevalve regulaarsele maksustamisele rahvusvahelistes olukordades. Kuna töölähetused residentsust ei muuda, siis võivad ettevõtted kasutada komandeeringut võimalusena teises riigis tavapärase tööaja rakendamiseks.
  Maksuametnikel tihe koostöö
  Eesti maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul peab siinne pool soomlastega aktiivset infovahetust.“Infot välisriikidest saab maksu- ja tolliamet küsida konkreetsete kontrollide raames, samuti toimib regulaarne infovahetus,” teatas Liivamägi.Tema kinnitusel paraneb koostöö iga aastaga ning maksuamet saab andmeid kõikidest Euroopa Liidu liikmesriikidest, samuti Norrast.Liivamägi ütles, et maksude tasumise kontroll on isiku- või sihtrühmapõhine ning seda tehakse riskianalüüsi põhjal – kontrolli alustatakse muu hulgas sellistel juhtudel, kui on tekkinud kahtlus, et töölähetused ei ole ajutised, vaid tegu on juba teises riigis tööleasumisega.
   
  Tasub teada
  Töötasu maksustamine sõltub riigis töötatud ajast  
  Maksustamine EestisKogu maailmas teenitud tuludelt maksab tulumaksu residendist füüsiline isik, mitteresident maksab vaid Eestist saadud tuludelt. Kuigi tulumaksuseaduses on sätestatud maksuvabastusi Eesti residendist töötajale makstavale palgatulule, on tavaliselt tegemist Eestis tulumaksuga maksustatava tuluga, ka juhul, kui töö toimub välismaal.Välisriigis tasutud tulumaksu arvesse võtmine Eestis oleneb välisriigis töötamise eesmärgil viibitud ajast.Lühiajalise välisriigis töötamise korral tasutakse tulumaks mõlemas riigis, välisriigis tasutud tulumaks vähendab Eestis arvutatud tulumaksu summat. Kui välisriigis on tulumaksu tasutud rohkem, kui vastava riigi seadus või välisleping ette näeb, võib Eestis tasumisele kuuluvast tulumaksust maha arvata ainult selle osa välisriigi tulumaksust, mille tasumine oli kohustuslik.Pikaajalise välisriigis töötamise korral Eestis töötasult makse maksma ei pea, töötajal on info andmise kohustus.
  Maksustamisest välisriigisVähemalt 183 päeval 12 kuu jooksul välisriigis viibinud Eesti resident peab tulumaksu tasuma töö tegemise riigis. Päevade loendamise kord maksukohustuse tekkimiseks võib riigiti erineda.Vaatamata välisriigis viibitud päevade arvule peab tulumaksu maksma töö tegemise riigis ka juhul, kui tööandja on resident või tal on püsiv tegevuskoht riigis, kus töö toimub, või kui konkreetse välisriigi seaduses on maksustamine ette nähtud. Näiteks kui töö tehakse Soomes ja tööandja on Soome äriühing, maksustatakse töötasu Soomes olenemata sellest, et töötaja on Eesti resident.Erikord võib maksulepingus olla ette nähtud ka erinevatele töötamise viisidele (riigitöö tasu, iseseisva ettevõtja teenustasu, juhatuse liikme tasu, meremehe töötasu jne).Dokumendid ja tõendid välisriigi maksude deklareerimise ja tasumise kohta tuleb alles hoida, need tõendavad välisriigi maksukohustust, mis võib vähendada tulumaksu Eestis.
  LähetusMaksuvabalt saab Eestis päevaraha maksta ainult juhul, kui sisu poolest on tegemist lähetusega. Ei ole õiguspärane sõlmida renditöötajaga töölepingut töö tegemise kohaga Eestis, kui töötaja renditakse teisele isikule, kes renditööjõudu kasutabki ainult välisriigis.Päevaraha maksuvabastus ei ole õigustatud, kui töötamise sisu ei vasta lähetusele,Samas oleneb päevaraha maksustamine tulumaksuga Eestis sellest, kas töötasu on maksustatav Eestis või välisriigis.Tööjõu rendi korral. Kui lähetuses töötamine kestab vähemalt 183 päeva 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul ning töötasu on välisriigis maksustatud, ei maksustata Eestis seda töötasu ega välislähetuse päevaraha. Kui töötaja viibib välisriigis vähem kui 183 päeva 12kuulise perioodi jooksul ning töötasu on Eestis füüsilise isiku tuluna maksustatav, maksustatakse ka “päevaraha” osana välisriigi töötasust Eestis.
  Allikas: maksu- ja tolliamet
 • Hetkel kuum
Raivo Vare Ukraina sõja majandusblogi: USA abipakett – kaua tehtud, aga kas ka kaunikene?
Pikalt viibinud USA abipakett Ukrainale koos teiste riikide osutatava abiga peaks ukrainlastel aitama aasta lõpuni sõjaliselt vastu pidada, kuid järgmise aastaga on seis segane, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi 35. sissekandes.
Pikalt viibinud USA abipakett Ukrainale koos teiste riikide osutatava abiga peaks ukrainlastel aitama aasta lõpuni sõjaliselt vastu pidada, kuid järgmise aastaga on seis segane, kirjutab vaatleja Raivo Vare oma sõjablogi 35. sissekandes.
Hoolimata Boeingu äparduste jadast jäävad investorid lennukitootjale truuks
Ehkki Boeing on üle elanud mitmeid õnnetusi ning süüdistusi, jätkub lennukitootjal Wall Streetil üllatavaid palju toetajaid, kirjutab Bloomberg.
Ehkki Boeing on üle elanud mitmeid õnnetusi ning süüdistusi, jätkub lennukitootjal Wall Streetil üllatavaid palju toetajaid, kirjutab Bloomberg.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Myraka ettevõtlusblogi: Ford Transit gloria mundi
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Äripäeva toitlustusettevõtjast kolumnist Myrakas müüs maha teda truult teeninud vanaldase Ford Transiti ning mõtiskleb selle kõrvale ausa väikeettevõtluse võimatuse üle.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Metallitööstus sunnib end raskel ajal vastu võtma iga töö
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Ekspordile suunatud Viljandimaa metallitööstusettevõte Metest tunnetab praegu kõige raskemat aega. See tähendab, et enam ei saa valida tehtavat tööd, vaid vastu tuleb võtta kõik pakutav.Kuigi praegu valitseb majanduslikult keeruline aeg, kavatseb Metest Steel siiski kindlalt laieneda.
Tööle marsivad kartmatud noored: me teame, et väärime kõrget palka Vana tööstus peletab, kaitsetööstus meelitab
„Sõprade ees oleks see veits flex ka, et saan neli kilo,“ ütleb inseneritudeng Kristjan Taimla. Palgast rääkimine ei ole noorte jaoks tabu, Z-põlvkond arutab seda teemat lõdvalt.
„Sõprade ees oleks see veits flex ka, et saan neli kilo,“ ütleb inseneritudeng Kristjan Taimla. Palgast rääkimine ei ole noorte jaoks tabu, Z-põlvkond arutab seda teemat lõdvalt.
Kas rohepööre tähendab eurokommunismi? Või on see lihtsalt üks utoopia?
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
Küsimusele, kas rohepööre tähendab seda, et oleme sunnitud hakkama ehitama eurokommunismi, vastab Erik Moora, et kahetsusväärselt on keskkonnateemad, mis muidu vabades ühiskondades ei ole vaidlusobjekt, ära ideologiseeritud, nii et praegu näeme, kuidas poliitilised vastased vaidlevad mitte sisu üle, vaid selle üle, miks midagi teha ei saa. Samas on ilmne, et kuna inimtegevus ületab planeedi talumisvõime piire mitmekordselt, pole samamoodi jätkamine võimalik.
General Motorsi esimene kvartal ületas kõiki prognoose
Autotootja General Motors avalikustas täna tugevad esimese kvartali tulemused, mis ületasid analüütikute prognoose. Lisaks ootavad nad aasta lõpuks suurt kasvu elektriautoturul.
Autotootja General Motors avalikustas täna tugevad esimese kvartali tulemused, mis ületasid analüütikute prognoose. Lisaks ootavad nad aasta lõpuks suurt kasvu elektriautoturul.
Viimased päevad jooksevad kahele maksusoodustusele
Aprilli lõpuks tuleb ära esitada tuludeklaratsioon, mis tähendab ka viimast võimalust saada kahte maksusoodustust. Järgmisest aastast neid soodustusi enam ei saa.
Aprilli lõpuks tuleb ära esitada tuludeklaratsioon, mis tähendab ka viimast võimalust saada kahte maksusoodustust. Järgmisest aastast neid soodustusi enam ei saa.
Raadiohommikus: pangad, linnaruum ja kodude renoveerimine
Äripäeva raadio teisipäevases hommikuprogrammis vaatame otsa LHV tulemustele, uurime investeerimisstrateegiate ning eramajade renoveerimise kohta ning kommenteerime linnaplaneerimise küsimusi.
Äripäeva raadio teisipäevases hommikuprogrammis vaatame otsa LHV tulemustele, uurime investeerimisstrateegiate ning eramajade renoveerimise kohta ning kommenteerime linnaplaneerimise küsimusi.