• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Väärisivide kinkimine nõuab eeltööd

  Teemandid ja teised vääriskivid on kaunis ja väärtuslik kingitus, mille ostmise eel tasub teha kodutööd ja küsida nõu ekspertidelt.

  “See on väga tõsine teema,” ütles gemmoloog Heli Kuulman kohe, kui vestluse teema puudutas investeerimisteemante. “Mõningatel teemadel vestlen vaid konfidentsiaalselt ja konkreetse kliendiga,” lisa ta. Sellist salatsemist põhjendas Eesti ainuke diplomeeritud teemandiekspert sellega, et üritajaid, kes esinevad teemandikaupmeeste ja -ekspertidena, on nii maailmas kui ka Eestis hordidena.
  Vääriskivide hinnaline maailm. “Investeerimisteemante ei ole mõtet otsida kullapoest, veel vähem tänavakaubandusest,” rõhutas Kuulman, kes on ka rahvusvahelise online-kauplemissüsteemi Rapaport liige. “See on suletud proffide ring,” selgitas ta. Eestis piirdub usaldusväärsete isikute ring tema sõnul paari inimesega, kes ostu soovi korral aidata oskavad. Eesti väiksust arvestades ei ole see aga probleem.
  “Vääriskividest on Euroopas number üks teemant, kuna ta on rahvusvaheliselt väga kindlate reeglite järgi gradueeritav,” selgitas Kuulman. Äri toimub ühtsete Rapaporti kvaliteedi- ja hinnatabelite alusel, mis tähendab, et eksimisvõimalused on enim maandatud ja kontroll lihtsam. Näiteks värviliste kivide värvi kvaliteedi hindamisel ühtsed kriteeriumid aga puuduvad, kuna inimsilm näeb värve erinevalt.
  Teemanti väärtuse hindamisel kehtib laias laastus üldreegel, et mida puhtam, valgem ja eelkõige suurem teemant on, seda haruldasem ta on, selgitas Mati Kullaäri esindaja Jonel Lomp. “Eriti suurte, parima kvaliteediga teemantide hinnad on tänapäeval seitsmekohalised numbrid,” lisas Lomp. Kuna teemantide globaalsed varud aja möödudes vähenevad, mõjub ka see positiivselt nende väärtuse kasvule.
  Maailma kõige hinnalisemaks vääriskiviks on aga 100% looduslik rubiin. “Seda on palju raskem leida kui suuri ja puhtaid teemante,” selgitas Kuulman. Rubiinile järgnevad safiir, smaragd, pärlid ja opaal.
  Vääriskivid kui pikaajaline investeering. “Viimastel aastatel läbiviidud hinnasuundumuste uuring näitab, et kolmekaraadiste teemantide hinnatõus on dünaamilisem kui ühekaraadistel kividel,” kirjeldas Lomp trende. Sellist arengut on tema sõnul märgata veatu kvaliteediga (kvaliteedi kategooria “Flawless”) teemantide, aga ka madalamatesse puhtuse kategooriatesse kuuluvate teemantide vahelises võrdluses.
  Enamasti investeeritakse teemantidesse pikaajaliselt. “Minimaalne investeeringuperiood võiks olla kolm aastat,” arvas Kuulman. “Investeerimisteemandi kaal algab reeglina ca 1ct ja suurusjärgust ca 8000 USD,” ütles ta. Väikesed teemandid ei ole tema sõnul investeering.
  Erandiks on aga unikaalehted ehk juveelid, mis sisaldavad väärtuslikke kalliskive – näiteks rubiini ja teemante –, mis on valmistatud juveliiri poolt disainehtena ning valmistaja poolt sertifitseeritud. “Selliseid ehteid müüakse maailmas oksjonimajades ja sageli makstakse nende eest väga kõrget hinda,” selgitas Kuulman. Nende hulka kuuluvad ka väga vanade ja kuulsate juveelimajade tooted.
  Väiksesse formaati peidetud hinnalisus
  Teemantidesse investeerimine on gemmoloog Heli Kuulmani sõnul mitmel põhjusel palju turvalisem ja kasulikum kui väärismetallidesse investeerimine. Üks põhjustest on see, et investeerimisteemandi väärtuse kasv on kiire. “Seda loomulikult siis, kui tegemist on investeerimisteemandiga,” hoiatas ekspert.“Investeerimisteemandi ainukeseks eripäraks ei ole sertifikaat,” ütles Kuulman, “seda võib igaüks lasta laboris teha raha eest.” Oluline on selle sertifikaadi sisu. Usaldusväärseteks laboriteks teemantide hindamisel on IGI, GIA ja HRD, lisas Kuulman.Teiseks teemantide eeliseks näiteks kulla ees on suur likviidsus, samas vähene ruumi nõudlikkus.
  Väikses formaadis varandus. Teemandid kontsentreerivad maksimaalse väärtuse väikseimasse võimalikku formaati. “Kui 1,5 miljoni euro väärtuses teemantide kogukaal jääb 2 ja 50 grammi vahele, siis ekvivalentse väärtusega kuld kaalub umbes 35 kg,” selgitas Jonel Lomp. Seetõttu on teemante lihtne hoiustada ja transportida.Teatud tingimustel on investeerimisteemant kasutatav ka ehetes ilma, et see kaotaks oma väärtuse ja sertifikaadi, tuleb vaid jälgida teatud tingimusi.
   
  Mis on mis
  Karaat/ct
  Vääriskivide kaaluühik, 1ct = 0,2 grammi. Mitte ajada segi kulla karaatidega, mis väljendavad kullasisaldust sulamis. Selle lühendiks on  kt ja seda kasutatakse eelkõige Aasia riikides. Euroopas kehtib tuhandikproov, mida väljendatakse numbriliselt – kullal 375, 500, 585, 750, 999 jne, hõbedal 925 ja plaatinal 950. See näitab, mitu osa väärismetalli – puhast kulda, hõbedat või plaatina – sisaldub 1000 osas sulamis.
   
  Tasub teada
  Kuidas hinnatakse teemantide kvaliteeti?
  Teemandi kvaliteedi hindamiseks on välja töötatud ühtne rahvusvaheline “4C“ süsteem, milles on järgmised komponendid:1. C – carat e. kaal. Mida suurem kalliskivi, seda hinnalisem.2. C –  color e. värv. Mida värvitum, seda hinnalisem, kui tegemist on värvitu teemandiga. Lisaks värvitule teemandile on maailmas olemas veel haruldased värvilised teemandid. Need ka 10–20% hinnalisemad värvitutest, kuid seda ainult siis, kui tegemist on 100% loodusliku värviga (st igasuguse inimsekkumise ehk parendamise vaba kalliskivi). Kõige hinnalisemad on läbi aegade olnud erkroosad, sügavoranžid ja isegi punased kivid.3. C – clarity e. puhtus. IF ehk internally flawless on täiesti sulgemivaba teemant, mis on ka kalleim puhtuseklass. Sulgem on igasugune ollus teemandi sees, mis muudab seda odavamaks.4. C –  cut e. lihvi kvaliteet. Looduslikult perfektse teemandi võib rikkuda saamatu või ebakvaliteetse lihviga. Lihvi alla kuuluvad nii lihvi puhtus kui ka kivi proportsioonid. Exellent on parim. 
  Kõik ülaltoodud 4C komponendid ongi aluseks teemandi gradueerimisel ehk tema kvaliteedi määramisel.
   
  Pane tähele
  Vääriskive ostes küsi nõu spetsialistilt
  Vääriskivi tähendab kvaliteeti, mitte nimetust. Ainult nimi ei tee ühtegi kalliskivi hinnaliseks, väärtuslikuks muudab selle kvaliteet.Tõelisel vääriskivil on rahvusvaheline sertifikaat. Tutvu põhjalikult selle sisuga ja konsulteeri eksperdiga.Tõeline juveel on üks suur kivi, mida on võimalik alati ümber disainida.Tõelise juveeli hind ajas kasvab – seda on võimalik alati realiseerida kasumiga (soovitav on kasutada professionaali abi).Parem on omada ühte tõelist juveeli kui hunnikut “commercial quality” ehk kommertskivikesi.Vääriskividesse investeerimine nõuab teadmisi - kui neid ei ole, ära looda tulemusele.Eestis on võimalik tellida väga väärtuslikke juveele oluliselt soodsama hinnaga kui Euroopa pealinnades. Aidata saavad diplomeeritud vahendajad.Kontrolli ennast eksperdiks nimetava spetsialisti diplomi olemasolu, selle sisu ja numbrit enne tehingute tegemist. Enamasti on igal gemmolooge koolitaval asutusel olemas oma lõpetajate nimekiri.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Repliik: et kalli elektri talumise valu meenuks ka soojal suvel
Aastaaegade vaheldumine annab ka Eesti avalikule arvamusele hooajalise iseloomu. Just praegu, kui elektri hind on laes, tuleks küsida, kas mõni korralik tänapäevane tuulepark on tõesti nii talumatu, et sellele tuleb pidevalt rahalist ja poliitilist lõivu maksta, kirjutab Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv.
Aastaaegade vaheldumine annab ka Eesti avalikule arvamusele hooajalise iseloomu. Just praegu, kui elektri hind on laes, tuleks küsida, kas mõni korralik tänapäevane tuulepark on tõesti nii talumatu, et sellele tuleb pidevalt rahalist ja poliitilist lõivu maksta, kirjutab Äripäeva arvamustoimetuse juht Neeme Korv.
Börs: tehnoloogiasektor tõi turgudele suure tõusu
USA suurimad aktsiaindeksid lõpetasid tänase päeva tugeva tõusuga, sest mure koroonaviiruse omikronitüve pärast laabus. Eelkõige osteti tehnoloogiasektori aktsiaid, vahendab Reuters.
USA suurimad aktsiaindeksid lõpetasid tänase päeva tugeva tõusuga, sest mure koroonaviiruse omikronitüve pärast laabus. Eelkõige osteti tehnoloogiasektori aktsiaid, vahendab Reuters.
Euroopa aasta idufirmade seast tõusevad esile Wise ja Wolt
Euroopa idufirmad ja eeskätt tehnoloogiasektorist tõmbavad tänavu raha kokku rekordilised 107 miljardit eurot, mida on aasta varasemast ligikaudu kolm korda rohkem, vahendab CNBC.
Euroopa idufirmad ja eeskätt tehnoloogiasektorist tõmbavad tänavu raha kokku rekordilised 107 miljardit eurot, mida on aasta varasemast ligikaudu kolm korda rohkem, vahendab CNBC.
Omikron jõudis Lätti
Omikroni nimega uus koroonatüvi tuvastati pühapäeval Lätis, vahendab Läti ringhääling LSM.
Omikroni nimega uus koroonatüvi tuvastati pühapäeval Lätis, vahendab Läti ringhääling LSM.