Kingituste keeld. Teine tähelepanuväärne muudatus, mis rakendub peatselt kõikides Euroopa riikides, on kingituste keeld. Ravimitootjate liidu juhi Riho Tapferi sõnul on koodeksi järgi lubatud otseselt ravitööga seotud teabematerjalid ja õppevahendid, mida ravimitootja võib turunduse tarbeks tervishoiutöötajatele küll jagada, aga nende hind ei tohi ületada 6,4eurost piirväärtust. Pärit on see piirsumma ravimiseadusest kui kingituse ülempiir, koodeksis laieneb see aga muu hulgas ka teabematerjalidele ja muudele meditsiiniliselt kasutatavatele tarvikutele, mida võib tervishoiutöötajale anda.
Piret Sell lisas, et ehkki Eesti ravimiseaduses on sarnased reeglid olnud juba ammu, peitub väike erinevus peitub siiski tõlgenduses, mis täpselt on tööga seotud kingitus. “Seni on pastapliiatsid ja märkmepaberid olnud lubatud, aga uutes eetikareeglites on spetsiaalselt välja toodud, et ka neid ei või enam arstidele anda,” selgitas ta.
Sell lisas, et ehkki ravimitootjad on seaduses toodud 6,4eurose hinnapiiriga praeguseks juba harjunud, võiksid meditsiinikirjandus ja erialased ajakirjad tema isikliku hinnangu järgi olla lubatud siiski hinnast hoolimata. “Kui selline kingitus arsti ravimivalikut muudab, siis on see väga tore, ning mida paremini on arst kursis oma eriala arenguga, seda parem patsientidele,” leidis ta.
Uuenenud eetikakoodeksis seatakse selge määratlus ka sellele, kus läheb mõistlik piir tervishoiutöötajate toitlustamisel. Riho Tapferi sõnul on ravimitootjate liit võtnud seisukoha, mis ootab detsembri algul siiski veel üldkogu kinnitust, et Eestis ei tohiks see söögile-joogile tehtav kulutus ületada 40 eurot inimese kohta.
See nõue kehtib Tapferi sõnul nii seminaride, konverentside, koolituste, aga ka muude selletaoliste sündmuste ajal toimuva toitlustamise kohta, kusjuures Euroopa Ravimitootjate Assotsiatsiooni nõue on, et neid piirväärtusi peab arvestama riigi sees. “Seega näiteks kui Rootsi ravimitootja esindus korraldab seminari Eestis, siis peab arvestama meie koodeksi piirväärtust ja vastupidi,” lisas ravimitootjate esindaja.
Eesmärk läbipaistvus. “Kõikide muudatuste eesmärk on olla võimalikult läbipaistev ja et eneseregulatsiooni põhimõtted oleksid Euroopas, ja mitte ainult, võimalikult ühetaolised kõikides riikides. Kõik suhted tervishoiutöötajate ja apteekritega peavad olema läbipaistvad, selgelt piiritletud ja avalikult ka nähtavad,” ütles Tapfer.
Tapfer möönis, et koodeksisse tehtavad muutused on üsna ulatuslikud. Küsimusele, kas sellised turunduspiirid tootjaid ahistama ei hakka, vastas liidu juht, et ahistamiseks seda kindlasti lugeda ei saa. “Kui meil midagi varjata ei ole, siis ei ole meil ka põhjust neid muutusi peljata,” rõhutas ta.
“Selleks, et ravimitööstus ja -tootjad oleksid ühiskonnas usaldusväärsed ja nende tegemised läbipaistvad, siis need sammud, mis tuleb astuda, on igal juhul seda väärt,” sõnas Tapfer.